Většina programů, se kterými na počítači běžně pracujeme, se musí instalovat. Některé programy však byly přizpůsobeny tak, aby jejich veškerá data byla umístěna v jediné složce. Takový program je tedy možné šířit jen pomocí této složky bez nutnosti instalace. Program tak lze zkopírovat na přenosné zařízení (ideálně flash disk, či externí pevný disk) a po připojení k počítači je možné tento program přímo spustit.

Takové řešení může být velmi vhodné na školních počítačích, v internetových kavárnách nebo i v práci, kde není možné dodatečný software instalovat a většinou jsou dotyčné počítače velmi skromně softwarově vybaveny.

V takových případech je malý flash disk i se skromnou výbavou k nezaplacení. Pojďme se podívat na přehled programů, které by jistě neměly na vaší "flashce" chybět.

Veškerý portable software lze stahovat ze stahuj.cz, nebo také z webu portableapps.com, který se přenosným verzím programů věnuje.

 

Internetový prohlížeč - Mozilla Firefox

Musíte-li pracovat na počítači vybaveném pouze stařičkým IE6, jistě si vzpomenete na svůj "vytuněný" prohlížeč, který máte na svém osobním počítači. V takovém případě je Firefox portable přímo záchranou. Firefox portable lze zcela přizpůsobit jako klasický firefox, lze si v něm ukládat záložky či instalovat rozšíření.

 

firefox portable

Firefox Portable a moderní grafické grazhraní ve verzi 3

 

Poštovní klient - Mozilla Thunderbird

Neholdujete-li klasickému webovému rozhraní emailové schránky, lze s emaily pracovat pomocí poštovního klienta Thunderbird. Program sice zabere jen velmi málo místa, je však nutné dávat si pozor na emaily s objemnými přílohami. Emaily se ukládají do složky s programem a rychle ukrajují volné místo na flash disku.

 

thunderbird portable

Thunderbird - jednoduchost a přehlednost

 

Komunikace - Miranda IM

Komunikace s přáteli je důležitá a pro někoho dokonce závislostí. Nechcete-li využívat webových služeb, jako je například meebo.com, můžete využít mirandu, která si poradí s mnoha komunikačními protokoly (viz. obrázek níže).

 

miranda portable

Miranda a protokoly, které podporuje

 

Kancelářské aplikace - OpenOffice.org

Psát dokument v poznámkovém bloku není zrovna příklad efektivní práce, proto je balík kancelářských aplikací OpenOffice.org dalším vhodným kandidátem pro náš usb disk. Obsahuje všech 6 aplikací a jeho velikost tomu odpovídá - 242MB se už na ty nejmenší flash disky prostě nevejde.

 

openoffice.org portable

Tabulkový editor OpenOffice.org - alternativa k MS Excelu

 

Grafický editor - Gimp

Na úpravu fotek z dovolené a podobné činnosti je klasické Malování ve Windows přece jen málo. Gimp je plnohodnotným grafickým editorem, který se v mnoha ohledech může měřit i se slavným Photoshopem od Adobe.

 

gimp portable

Pro uživatele Windows netradiční rozložení oken

 

Komprimace - WinRAR či 7-Zip

Komprimační programy sice nevyužije každý, ale je velmi hezké, že oba nejsilnější hráči na trhu poskytují svůj program v přenosné verzi. Mírnou nevýhodou WinRARu je fakt, že oproti svému soupeři není zdarma. Podrobné srovnání obou programů (i když ne v přenosné verzi) si můžete přečíst v našem testu.

 

winrar unplugged 7-zip portable

Vlevo WinRAR Unplugged, vpravo 7-Zip Portable

 

Multimédia - MPlayer nebo VLC

Přehrát audio a video soubory nebo dvd může být na cizím počítači problém, jak z pohledu absence kodeků, tak i přehrávače. Naštěstí lze mít neustále při sobě programy, které přehrají téměř vše.

 

mplayer portable vlc portable

MPlayer a VLC, stačí si vybrat jeden

 

A dále?

Vyjmenovanými aplikacemi přehled rozhodně nekončí. Jako portable aplikace jsou k dispozici také antivirové programy, vypalovací software, vývojové nástroje, hry a zajdeme-li do úplného extrému, jsou připraveny i operační systémy na bázi Linuxu, které lze nahrát na flash disk.