I během měsíce prosince přibylo na stahuj.cz mnoho zajímavých aplikací, které si zaslouží pozornost a které se rozhodlo mnoho uživatelů vyzkoušet. Podívejme se tradičně na složení nejúspěšnější patnáctky a podrobně také na první tři aplikace.

Nadvláda freewaru

Je tomu již podruhé, co celá tabulka patří pouze freewarovým aplikacím. Ani jedna placená se mezi ně nedokázala vklínit. Tentokrát však ani jedna aplikace výrazně neodskočila ostatním a výsledky jsou poměrně vyrovnané. Hned čtyři aplikace mají více jak tisíc stažení, ale žádná nemá více než dva tisíce.

A jaké aplikace tentokrát u uživatelů bodovaly? Už tradičně hry a aplikace pro údržbu počítače, ale i spořiče obrazovky nebo dokonce vánoční stromeček na plochu.

Pořadí Název aplikace Licence Počet stažení
1. Lark AntiSpyware Freeware 1931
2. YoWindow Freeware 1348
3. T3Desk Freeware 1290
4. InstantMask Freeware 1121
5. PBX TV Freeware 982
6. 12-Ants Freeware 827
7. CPU Speed Professional Freeware 746
8. Mravenec Freeware 660
9. Ideální BMI Tester Freeware 622
10. Desktop Tannenbaum Freeware 613
11. Counter-Strike Čeština Freeware 597
12. Nejkrásnější české pohádky - Červená Karkulka Freeware 590
13. Spořič obrazovky - Matrix Freeware 586
14. Norton PC Checkup Freeware 585
15. Registry Life Freeware 546

Poznámka k měření: Výsledky berte prosím s rezervou. Vzhledem k tomu, že byl každý program přidán v jiné fázi měsíce, měl i jiný čas na získání počtu stažení. Pořadí, hlavně v závěru tabulky, je tak jen orientační a nikoliv přesné! Míra počtu stažení také nevyjadřuje skutečnou kvalitu aplikace. Aplikací jsou stovky a není možné srovnání podle průměrného počtu stažení za den. Tento údaj statistika generovat nedokáže.

 

1. Lark AntiSpyware

Vítězství si tento měsíc na své konto připsala aplikace Lark AntiSpyware. Jedná se o program primárně určený k detekci spyware a jiných forem škodlivých programů. Aplikace skenuje pevné i přenosné disky v počítači a v případě nalezení škodlivého kódu jej rychle a efektivně odstraní. Lark AntiSpyware můžete používat zdarma. Bohužel není vybaven češtinou. Potěší však jednoduše zpracované rozhraní, ve kterém se jistě snadno vyznáte.

 <p>Lark AntiSpyware - zbavte svůj počítač škodlivého softwaru</p>

Lark AntiSpyware - zbavte svůj počítač škodlivého softwaru

2. YoWindow

Vskutku zajímavý nápad sebou přináší program YoWindow. Jedná se o aplikaci určenou k zobrazení aktuálního stavu počasí a také předpovědi na následující dny. Pro předpověď si pochopitelně můžete zvolit některé město, které je nejblíže vašemu bydlišti, aby byla předpověď co nejpřesnější. Na výběr je velmi mnoho míst i v České republice. Aplikace zobrazuje krajinu, ve které se podmínky mění tak, jako v zadaném městě. Dochází ke změně denní doby, oblačnosti nebo třeba i přeháněk. Krajina, kterou aplikace zobrazuje, má napodobit přesně ten stav, jaký panuje za okny vašeho pokoje. Příjemnou vlastností programu je i to, že si můžete aktuální zobrazení krajiny nastavit jako spořič obrazovky. Ten se mění a každý vám jej jistě bude závidět. Aplikace je vskutku povedená. Ve verzi, která je zdarma, bohužel ale nabízí předpověď pouze na nejbližší 3 dny. Placená verze dokáže ukazovat předpověď až na 8 následujících dnů.

 <p>YoWindow - předpověď počasí jako spořič obrazovky</p>

YoWindow - předpověď počasí jako spořič obrazovky

3. T3Desk

Toužíte-li obměnit prostředí vašich Windows a obohatit jej o nové efekty, pak by vás mohla zaujmout aplikace T3Desk. Její funkcí je změna vzhledu minimalizovaných oken. Při minimalizaci dojde ke zmenšení okna a jeho umístění na plochu. Jakmile máte okna minimalizována, můžete s nimi pohybovat, natáčet je nebo měnit jejich velikost. S okny se lze pak doslova hrát. Aplikaci lze používat zdarma. Její rozhraní však do češtiny přeloženo není. Více se o této zajímavé a originální aplikaci můžete dočíst v nedávno vydaném článku.

 <p>T3Desk - změní plochu vašich Windows</p>

T3Desk - změní plochu vašich Windows

Co dále vyzkoušet?

Aplikace v tabulce jsou velmi různorodé a tak je zcela na vašem vkusu, které se rozhodnete odzkoušet. Kromě vítězných třech lze v ní najít i další aplikace, které jistě přijdou vhod nebo alespoň pobaví. Jednou z nich je například InstantMask, což je obrázkový editor, ve kterém snadno odstraníte z fotografie pozadí. To pak můžete nahradit třeba zcela jiným a docílit tak hezkých efektů. Další zajímavou aplikací je Registry Life, který optimalizuje a čistí registry v operačním systému Windows. Toužíte-li spíše po zábavě, pak odzkoušejte program 12-Ants, který na vaší pracovní ploše ihned vykouzlí několik neposedných mravenců. Doporučit mohu i nahrávky klasických českých pohádek, které můžete nově na Stahuj.cz najít. Potěší nejen děti, ale jistě i dospělé. Ta o Červené Karkulce se dokonce dostala mezi nejstahovanější.