Velmi chladné počasí zřejmě přikovalo uživatele k počítačům více než v jiných částech roku a to hned ovlivnilo počty stažení softwarových novinek. Snad ještě nikdy tolik nových aplikací nepřekovalo hranici tisíce stažení během jednoho měsíce a vítěz lednového přehledu - avast! Ve verzi 5 se dokonce přehoupl až přes hranici 11 tisíc stažení, což je obdivuhodný výsledek. Netradičně vysoko se tentokrát vyhouply i sharewarové aplikace, které se mnohdy v žebříčku vůbec neobjeví. Zbytek tradičně patří freewaru, který mají uživatelé mnohem raději. V tabulce můžeme najít také netradičně mnoho ryze českých aplikací. Prohlédněte si sami nejúspěšnější patnáctku softwarových novinek na serveru Stahuj.cz, nejúspěšnější tři si představíme podrobněji.

Pořadí Název aplikace Licence Počet stažení
1. avast! Free Antivirus Freeware 11269
2. Vypalovač CD/DVD/Blu-Ray/HD-DVD Shareware 3285
3. TweakNow PowerPack Freeware 1293
4. avast! Internet Security Shareware 1286
5. JiM Freeware 1126
6. ViGlance Freeware 1009
7. Calme Freeware 873
8. Easy YouTube Downloader Freeware 827
9. Vypínač PC Freeware 758
10. Smaž co chceš Freeware 730
11. Active Clock Freeware 574
12. BMI kalkulačka Freeware 556
13. Altarsoft Photo Editor  Freeware 531
14. YouTube HD Transfer Freeware 515
15. INFOTEXT telefonní seznam Freeware 513

Poznámka k měření: Výsledky berte prosím s rezervou. Vzhledem k tomu, že byl každý program přidán v jiné fázi měsíce, měl i jiný čas na získání počtu stažení. Pořadí, hlavně v závěru tabulky, je tak jen orientační a nikoliv přesné! Míra počtu stažení také nevyjadřuje skutečnou kvalitu aplikace. Aplikací jsou stovky a není možné srovnání podle průměrného počtu stažení za den. Tento údaj statistika generovat nedokáže.

1. avast! Free Antivirus

Dlouho očekávaná nová verze celosvětově oblíbeného antivirového programu avast! byla největším lákadlem pro uživatele v měsíci lednu. Oproti minulé verzi byl avast! vylepšen o mnoho funkcí a rovněž dostal zcela nové grafické rozhraní, které nyní vypadá o třídu lépe, než to staré. Uživatelům je k dispozici verze zdarma - označená jako avast! Free Antivirus, nebo placená verze Pro. Zároveň byla v souvislosti s vydáním nového avastu vydána i aplikace avast! Internet Security, která v sobě zahrnuje ještě firewall, antispam a sandbox. Posunuje úroveň bezpečnosti ještě výše, avšak ne zdarma. K dispozici je ovšem 30 denní verze, ve které si můžete aplikaci bezplatně odzkoušet. Kompletní informace o obou aplikacích si můžete přečíst v samostatném článku.

<p>avast! Free Antivirus - jeden z nejlepších antivirů zdarma</p>

avast! Free Antivirus - jeden z nejlepších antivirů zdarma

2. Vypalovač CD/DVD/Blu-Ray/HD-DVD

Druhou příčku obsadila česká aplikace určená pro vypalování dat na všechny možné druhy optických disků. Mnoho lidí by si možná myslelo, že po tolika letech již má každý uživatel svůj oblíbený program na vypalování, ale realita je zřejmě jiná a uživatelé rádi vyzkoušejí nový produkt. Největší výhodou Vypalovače je integrovaná čeština, podpora moderních médií blu-ray a intuitivní ovládání. Bohužel nenabízí proti konkurenčním aplikacím téměř nic, co zde ještě není, a navíc je tato aplikace placená. K dispozici je zkušební verze na 30 dní. V dnešní době už je zbytečné platit za vypalovací program a je lepší poohlédnout se po některé z alternativ, které jsou zdarma. Takovou může být například Ashampoo Burning Studio 6 FREE.

<p>Vypalovač CD/DVD/Blu-Ray/HD-DVD</p>

Vypalovač CD/DVD/Blu-Ray/HD-DVD

3. TweakNow PowerPack

Chcete-li mít úplnou kontrolu nad svým systémem a mít k dispozici i skrytá nastavení Windows, pak můžete vyzkoušet TweakNow PowerPack 2009, jehož možnosti jsou vskutku veliké. Jedná se o optimalizační nástroj, se kterým můžete urychlit a odladit systém podle svého přání. Nabízí celou řadu nástrojů k tomu určených. Lehce můžete s touto aplikací vyčistit svůj disk či analyzovat obsazené místo na něm, rychle uvolnit paměť, která je zbytečně alokována systémem, vytvořit virtuální plochy, vyčistit a optimalizovat registry, spravovat aplikace po spuštění systému nebo třeba zjistit kompletní informace o vašem počítači. Kompletní výčet schopností aplikace naleznete v detailnější recenzi.

<p>TweakNow PowerPack 2009 - vylaďte si počítač</p>

TweakNow PowerPack 2009 - vylaďte si počítač

Další aplikace

Kromě vítězné trojky by vás mohly zaujmout i jiné programy, které můžete najít v tabulce nejlepší patnáctky novinek. Jednou z nich může být například ViGlance, což je aplikace, která promění vzhled starých Windows XP na Windows 7. Originálním a zároveň užitečným programem je i Calme, se kterým snadno vytvoříte kalendář s vašimi fotkami. Softwarovou výbavu vašeho počítače můžete rozšířit také aplikací Altarsoft Photo Editor, což je poměrně kvalitní editor bitmapové grafiky, který je zdarma. Stahujete-li často videa ze serveru YouTube, pak se jistě poohlédněte po programu YouTube HD Transfer, se kterým bude stahování velmi jednoduché.