Většina uživatelů několikrát denně prochází stále stejné oblíbené weby kvůli novinkám, které se na nich většinou objevují v průběhu celého dne. K tomu, abyste zbytečně nemrhali časem při neustálé kontrole novinek na webech, slouží RSS kanály, které můžete odebírat pomoc RSS čteček. Ty provádějí kontrolu za vás v pravidelných intervalech a umí přinášet souhrn všech novinek na webu. Problém však nastává v případě, kdy web RSS nenabízí. To je často u jednoduchých osobních webů, zvláště těch, které jsou aktualizovány velmi zřídka. Pro zjištění novinek je pak nutné tyto weby osobně navštívit, avšak jen občas jsou na nich nové informace.

Naštěstí existují i aplikace, které dokážou monitorovat změny na webových stránkách i pomocí jiných principů. Například pouhým porovnáním textového obsahu. S jejich pomocí tak můžete monitorovat i weby menších společností, osobní blogy nebo třeba jen stránky předmětů s výsledky vysokoškolských zkoušek, na které se obvykle tak netrpělivě čeká. Použít je lze zkrátka na úplně všechny stránky. Jednou z takto šikovných aplikací je NotiPage, kterou si představíme podrobněji.

Bezplatně a jednoduše s NotiPage

Aplikace NotiPage vás na první pohled možná neohromí svým vzhledem a na práci s ní si budete muset zřejmě trochu zvyknout, ale jakmile objevíte její potenciál, zjistíte, že se jedná o výborný nástroj, které přesně slouží svému účelu. Na úvod je rovněž dobré říci, že je program zcela zdarma, avšak bohužel je vybaven pouze rozhraním v angličtině nebo francouzštině. Jeho použití by však nemělo nic bránit, protože těch pár frází, které obsahuje, lze jednoduše přelouskat za pár minut se slovníkem.

Okno aplikace je logicky rozděleno. Při horním okraji naleznete ikony pro dostupné akce, které jsou v rozbalovacích nabídkách. Pod nimi je tabulkové zobrazení všech nastavených upozornění. Dolní část okna pak vyplňuje vestavěný internetový prohlížeč, který v případě upozornění zobrazí dotyčnou webovou stránku a to včetně zvýraznění změn.

Okno aplikace s vestavěným internetovým prohlížečem

Okno aplikace s vestavěným internetovým prohlížečem

Nastavení monitorování

K tomu, abyste byli informováni o změnách webových stránek, je nutné nejdříve nastavit všechna upozornění, přesně podle toho, co chcete na stránkách monitorovat. A možnosti jsou velmi bohaté.

Nové upozornění lze vytvořit pomocí první ikony s prázdným listem a zeleným plus. Objeví se nové okno, které obsahuje všechny možnosti, jaké program nabízí. První pole je určeno pro název, podle kterého budete moci upozornění poznat v seznamu. Druhé pole je určeno pro přesnou internetovou adresu stránky, kterou chcete monitorovat. Dále můžete zvolit typ monitorování. Na výběr máte hned tři:

  • Monitorování dostupnosti webové stránky - pro případ, kdy znáte dopředu adresu stránky, ale stránka ještě neexistuje
  • Monitorování aktualizace webové stránky - hlídání novinek, u kterých lze ignorovat změny čísel na webu (typicky měnící se datum a čas)
  • Monitorování výskytu specifických slov na webu - hlídání, kdy se konkrétní slovo nebo celá fráze objeví na webu. Pro tuto možnost jsou k dispozici další volby, které umožňují hledání pouze v novém textu, dodržení velikosti písmen, či rozhodnutí, zda má být kontrolována přesně celá fráze, či výskyt všech slov nebo alespoň jednoho z nich.

Vybrané 3 možnosti poměrně dobře pokrývají většinu praktických případů, které by běžný uživatel mohl od programu očekávat.

Nastavení konkrétního upozornění

Nastavení konkrétního upozornění

Kromě textového upozornění vás může aplikace upozornit i zvukem. Ten je další položkou na seznamu voleb. Přednastavený zvuk není špatný, ale volba vlastního zvuku rovněž potěší.

Poslední částí je pak definice intervalu, ve kterém má být web monitorován. Kontrola může být prováděna v pravidelných časových intervalech, nebo každý den ve stejnou dobu. Záleží na tom, jak moc aktuální informace chcete mít.

Pomocí dialogu si můžete nadefinovat upozornění pro všechny vaše oblíbené weby. Aby byly aktivní, je nutné i zapnout. Poté je možné schovat aplikaci do oznamovací oblasti. Aplikace pracuje na pozadí a hlídá všechny určené weby. Jakmile je na některém z nich splněna podmínka upozornění, je přehrán zvuk a zobrazeno textové oznámení.

Upozornění na aktualizaci webové stránky

Upozornění na aktualizaci webové stránky

Vždy aktuální informace i bez RSS

Pomocí vhodně definovaných pravidel můžete monitorovat libovolnou webovou stránku. Nebudete už muset osobně navštěvovat všechny stránky a dívat se, zda někde nepřibyla novinka nebo zajímavý článek do blogu. Aplikace vše pohlídá za vás a ušetří vám spoustu času. Program lze používat zdarma a je jen škoda, že není jeho rozhraní v češtině.