Společnost Apple tentokrát nepřišla s novým tenkým MacBook Air, ale naopak se zcela novou základní řadou MacBook, která skromné rozměry původního "vzdušného" Macu dokonce i předčí. Na druhou stranu, nový MacBook je natolik revoluční, že může být přijímán s určitými rozpaky i mezi jinak velmi loajální skupinou jablečných fanoušků. První zvláštností je asi poměrně značná absence konektorů - přesněji, nový Mac má pouze jeden, jímž je ale zase přímo supermoderní USB-C. V nejširší části má nový dvanáctipalcový MacBook  cca 13 mm, což je asi o čtvrtinu menší šířka než u jedenáctipalcového MacBooku Air. Váha je pouhých 900 gramů.

 

Nový Apple MacBook

 

Jako vždy, i nový MacBook bude dostupný v několika konfiguracích, avšak i tak cena začne na "baťovských" 39 990,- Kč. Za to získáte 256GB SSD úložiště, 1,1GHz dvoujádrový Intel Core M s Turbo Boostem 2,4 GHz, 8 GB operační paměti a grafický čip Intel HD Graphics 5300. Výdrž na baterii je však až 10 hodin, čehož je dosaženo i zmenšením pasivně chlazené základní desky o více než 60 procent. Prakticky celý vnitřek zařízení tak zabírají ploché akumulátory.

Vnitřek nového MacBooku (prázdné místo zabírají akumulátory)

Vnitřek nového MacBooku (prázdné místo zabírají akumulátory)

Dvanáctipalcový displej má rozlišení 2304 × 1440 při hustotě 226 PPI. Co se týče konektivity, v nabídce je pochopitelně Wi-Fi IEEE 802.11a/b/g/n a BT 4.0. Žhavou technologickou novinkou je však konektor USB-C, který se v ostatních zařízeních možná objeví až příští rok a integruje v sobě mnoho rozhraní. USB-C v MacBooku tak nahradí USB 3.1 (až 5 Gb/s), DisplayPort 1.2, výstup VGA a HDMI.

Zdroj: apple.com