Prohlížeč Edge je na webovém trhu poměrně nový hráč. Mezi běžné uživatele se dostal cca před rokem, kdy si svou premiéru odbyl spolu s čerstvými Windows 10 a od té doby prodělal dvě velké aktualizace. Ty přesně kopírují nové buildy Desítek - podzimní upgrade 1511 přinesl Edge 25.10586/13.10586 a nejnovější Anniversary 1607 konečně Edge 38.14342/14.14342. Nutno říci, že Microsoft se horlivě snaží dostát současným technologickým požadavkům a svůj browser prosadit. I když zatím není vše tak růžové, jak se zdá, poslední upgrade opravdu stojí za to.

MS Edge 14 - test podpory HTML5

MS Edge 14 - test podpory HTML5

Cesta k plnokrevnému prohlížeči

Microsoft je jednou z firem, která se rozhodla modernizovat radikální cestou. Redmond svůj nechvalně proslulý Internet Explorer vlastně vyhodil do povětří a nejen, že provedl rebranding, ale nový prohlížeč opravdu začal stavět na zelené louce.

Hodnocení prohlížečů z hlediska přístupnosti (pro disabilní uživatele)

Hodnocení prohlížečů z hlediska přístupnosti (pro disabilní uživatele)

IE11 je sice stále k dispozici kvůli zpětné kompatibilitě, ale jedenáctka je také poslední verzí v historii. Oproti tomu, kód Edge byl napsán vlastně od nuly s cílem vyprojektovat co nejmodernější a perspektivní prohlížeč. Oproti tomu, Opera začala stavět na opensource projektu Chromium a i tak trvalo navrácení základních funkcionalit mnoho let.

Vývoj kompatibility s webovými standardy

Vývoj kompatibility s webovými standardy

Na Edgi je téměř veškerý kód původní a jediné, co si Microsoft vypůjčil, je možná know-how. Edge dodržuje nejnovější standardy a v jádru se také v lecčems podobá Chromu či Firefoxu. Ostatně, chce-li zvládat to samé, bylo by zvláštní, kdyby k tomu po tolika letech našel lepší způsoby než vyspělejší konkurence. Nepomlouvejme tedy Microsoft zbytečně a pojďme si rozebrat novinky poslední verze.

Připnuté záložky

Tak jako většina dnešních browserů, i Edge se naučil připínat panely v záhlaví. Funkci lze použít i nejčastěji navštěvovaných webů - zobrazuje se jen jejich ikonka a při spuštění prohlížeče se znovu načtou.

Připnuté panely

Připnuté panely

Vložit a vyhledat (Paste and go)

Velmi praktická položka kontextového menu, kterou obsahuje Chrome, Firefox a konečně se jí přiučil i Edge. Volba funguje i při vložení konkrétní URL adresy. V takovém případě se web nezobrazí ve vyhledávači Bing, ale rovnou načte.

Vložit a vyhledat (Paste and go)

Vložit a vyhledat (Paste and go)

Webové notifikace

Edge se také naučil zobrazovat notifikace - prozatím alespoň u otevřených stránek. Webové notifikace moderní problematikou a aktuální jsou především díky rozvoji plně webových aplikací, které čas od času potřebují upozornit uživatele, i když má otevřený jiný panel. Konkurenční browsery již zvládají i notifikace na pozadí, kdy daná stránka nemusí být otevřena vůbec.

Webové notifikace

Webové notifikace

Rozšíření

Nakonec to nejdůležitější. Edge se naučil rozšíření! Instalovat je můžete z Windows Store a Edge je bohužel oproti konkurenci nutno restartovat. Rozšíření zatím není převratné množství, ale brzy tomu může být jinak - více v samostatném článku.

Rozšíření pro MS Edge

Rozšíření pro MS Edge

Z dalších "drobností"

Výčet novinek samozřejmě není konečný a ke zlepšením došlo prakticky na všech stranách. Edge je bezpečnější, rychlejší, úspornější a nabízí lepší kompatibilitu s webovými stránkami. Když zůstaneme u úspornosti, Microsoft nedávno zveřejnil i video, které zachycuje výdrž na akumulátor. Jestliže je test relevantní, poslední verze prohlížeče není v této disciplíně žádné ořezávátko - Microsoft konkurenci drtivě porazil.

 

Microsoft Edge - test výdrže akumulátoru

 

Zdroj: windows.com