S několikaměsíčním zpožděním proti jiným jazykovým verzím byl na trh uveden konečně i nový Office 2010 v češtině. Po třech letech je tak uživatelům opět nabízena nová verze nejoblíbenějšího a nejpoužívanějšího kancelářského balíku na světě. Při pohledu na starší verzi s označením 2007 by mnohé běžné uživatele už snad ani nenapadlo nic, co by ještě šlo vylepšit a co balík Office ještě postrádá. Podívejme se, kam směřoval vývoj nové generace Office a jaké nové funkce mohou využít běžní a nenároční uživatelé.

Minulá verze Office 2007 přinesla zcela nové rozhraní nazvané ribbon. To bylo velmi výraznou změnou. Změna podobného rozsahu a významu v nové verzi 2010 však není a vždy se jedná spíše o kosmetická vylepšení. Příkladem může být právě rozhraní ribbon, které dostalo nový kabát. Hned na první pohled působí mnohem více moderně a lehce. Není už tak výrazné a je rozhodně pohlednější i lépe použitelné. Jeho nejvýraznější změnou je odstranění kolečka s logem Office v levém horním rohu a nahrazení tlačítkem Soubor. Právě ono kolečko s logem Office bylo Office 2007 nejvíce vytýkáno z hlediska uživatelského rozhraní, protože uživatelé na něj nebyli zvyklí a jen těžce pod ním nacházeli volby, které většinou zastupuje právě nabídka s názvem Soubor. Microsoft se tak vrátil ke starému a odsvědčenému modelu a nutno říci, že udělal dobře. I nová nabídka Soubor je výrazně přepracována a nyní je tak ještě přehlednější a práce s ní snadnější.

<p>Nové rozhraní působí modernějším a lehčím dojmem</p>

Nové rozhraní působí modernějším a lehčím dojmem

Další výraznou změnou je spolupráce Office 2010 s otevřenými formáty, které používá balík OpenOffice.org. Po této změně se dlouho volalo. Do Office 2007 přinesl tuto možnost servisní balíček, v Office 2010 už je možné s těmi formáty pracovat od základu.

Vítanou změnou jsou také lepší možnosti sdílení a spolupráce na dokumentech. Lákadlem jsou Office Web Apps, díky kterým je možné dokumenty upravovat přímo v internetovém prohlížeči. Rozhraní je přitom velmi podobné tomu, které je v aplikacích nainstalovaných v počítači. Nemusíte si tak na nic jiného zvykat, prostě lze na webu pracovat stejně jako v desktopové aplikaci. Dokumenty jsou uloženy na webovém úložišti SkyDrive, ve kterém se jistě snadno zorientujete. Microsoft vám na něm nabízí hned 25 GB a uložit lze na něj nejen dokumenty, ale i tabulky, prezentace, poznámky nebo třeba fotografie. Ke svým souborům tak můžete přistupovat odkudkoliv, stačí pouze internetové připojení a prohlížeč. Office Web Apps nenabízejí sice plnou škálu funkcí, ale pro běžné úpravy stačí.

<p>Uložení dokumentu na web</p>

Uložení dokumentu na web

Právě s Office Web Apps chce Microsoft konkurovat rozšířeným a velmi populárním Google dokumentům. V tomto ohledu Microsoftu ujel dávno vlak a tak se snaží ještě zachránit, co jde. Po vyzkoušení Office Web Apps však musím uznat, že udělal Microsoft velký skok kupředu a může s takto kvalitním produktem klidně ohrozit dosud neotřesitelnou pozici Google dokumentů. Spolupráce Office na počítači a Office na webu je výborná a lze si na ni rychle zvyknout. Službu najdete na webu http://office.live.com/.

<p>Ukázka práce v Office Web Apps</p>

Ukázka práce v Office Web Apps

Spíše efektní novinkou, než užitečnou změnou, jsou i nové animace při spouštění jednotlivých aplikací. Start aplikací je sice svižný, ale bez zbytečných animací by byl ještě rychlejší.

Individuálních změn se pak dočkaly i jednotlivé aplikace v celém balíku. Podrobněji se podívejme na textový editor Word a tabulkový procesor Excel, které rozhodně patří mezi nejčastěji používané součásti.

Novinky ve Wordu

Word je zřejmě nejznámější a nejpoužívanější aplikací s celého balíku. Už v minulých verzích byl dotažen téměř k dokonalosti a už jen těžce si lze představit možné směry jeho dalšího vývoje. Vše, co běžný uživatel potřebuje, už dávno zvládá na jedničku. Přesto lze najít několik novinek a šikovných funkcí, které byly do nové verze 2010 přidány.

První a praktickou z nich je vylepšené vyhledávání (Ctrl+F) a orientace v dokumentu. Na dvoustránkovém dopise zřejmě tuto funkci neoceníte, ale u rozsáhlejších prací se už lepší orientace vyplatí. Při hledání se nyní zobrazují všechny výskyty hledaného slova i v kontextu. V panelu navigace rovněž můžete procházet jednotlivé stránky i nadpisy dokumenty.

<p>Vyhledávání a zobrazení všech výskytů v textu</p>

Vyhledávání a zobrazení všech výskytů v textu

Novinkou je také implementované vkládání snímků obrazovky do dokumentů. Vkládat je možné buď aktuálně vybrané okno (ne vždy je výstup korektní), nebo vytvořit vlastní výřez obrazovky. Při něm je celá obrazovka pokryta průhlednou bílou barvou a klasickým nástrojem výběru lze pak snadněji označit oblast, která bude vložena jako obrázek. Součástí jsou rovněž pokročilé možnosti úpravy obrázků a fotografií.

Na text je nově možné aplikovat různé grafické efekty, jako jsou stíny, odrazy či záře. Ty bylo dříve možné aplikovat pouze na obrázky. Nyní je lze použít i na text a tvary.

<p>Několik přichystaných efektů písma</p>

Několik přichystaných efektů písma

Nově je zpracováno také vkládání textu ze schránky. Už Word 2007 uměl vkládat s originálním formátováním, vaším formátováním nebo bez formátování textu. Nyní je vkládání rozšířeno ještě o možnost náhledu ještě před samotným vložením. Sami tak uvidíte, jak by vkládaný text vypadal, ještě než jej vložíte.

Změn je pochopitelně více a seznam těch nejzásadnějších najdete přímo na webu Microsoftu. Ty nejdůležitější změny pro běžného uživatele jsou však již zmíněny a jak asi uznáte, jedná se spíše o drobnou evoluci než o revoluci.

Příště Excel a edice

V příštím díle článku se podrobněji podíváme na druhou nejoblíbenější aplikaci Excel a novinky v ní. Také představíme jednotlivé edice Office 2010, na které můžete narazit při nákupu. Podíváme se nejen na jejich obsah a cenu, ale také tip, jak ušetřit při koupi do konce září.