V prvním díle krátkého seriálu o nové generaci Office jsme se podívali na změny týkající se celého balíku aplikací, na Office Web Apps a také novinky ve Wordu 2010. V tomto díle se zaměříme na druhou nejpoužívanější aplikaci Excel a také uvedeme, v jakých edicích a za kolik se dá nový Office koupit.

Novinky v Excelu

Microsoft Excel už dávno není programem pro pouhou tvorbu jednoduchých tabulek a grafů. Postupem času se stal velmi mocným nástrojem, jehož funkce jsou stále více rozvíjeny a dnes tak slouží k mnoha pokročilým činnostem, o kterých běžný uživatel už nemá ani ponětí. I jeho nová verze pochopitelně doznala několika změn, které však potěší především náročnější uživatele. Jsou zaměřeny hlavně na zpracování přesných a složitých výpočtů a rozsáhlých dat.

<p>Podoba nového Excelu 2010</p>

Podoba nového Excelu 2010

Jednou z novinek, která by mohla zaujmout i běžné uživatele, jsou minigrafy. Jde o malé grafy, které lze umístit přímo do jedné buňky. Jsou vhodné zejména pro zobrazení vývojového trendu. K dispozici je minigraf spojnicový, sloupcový a speciální pro zobrazení vzestupů či poklesů.

<p>Ukázka minigrafu, který lze velmi rychle vytvořit</p>

Ukázka minigrafu, který lze velmi rychle vytvořit

Nenáročné uživatele by mohlo zaujmout i zdokonalené podmíněné formátování. Ne každý tuto funkci zná a přitom se jedná o tak jednoduché a zřetelné zvýraznění hodnot. Došlo u ní k rozšíření galerie ikon a grafů a také lepšímu rozlišení například záporných hodnot.

<p>Podmíněné formátování, které dokáže graficky znázornit hodnotu buňky</p>

Podmíněné formátování, které dokáže graficky znázornit hodnotu buňky

Rozsah zpracovávaných dat v Excelu může být často velmi velký a právě v takových případech se může hodit 64 bitová verze balíku Office. S ní lze zpracovávat velká data mnohem rychleji a efektivněji. Umožňuje tak například rychlou práci s tabulkami zabírajícími více jak 2 GB. Pokud hodláte zpracovávat takto rozsáhlá data, mohl by vás zaujmout doplněk PowerPivot for Excel, který lze doinstalovat zdarma a je určen pro zpracování stovek milionů řádků dat. Doplněk dokáže taková data importovat a následně s nimi i manipulovat. V novém Excelu rovněž došlo ke zpřesnění a zrychlení výpočtů matematických, finančních a statistických funkcí. Viditelných výsledků lze dosáhnout právě na velkém množství dat, čemuž pomáhá i zmíněná 64 bitová podpora.

Ostatní významné novinky už se pak týkají hlavně pokročilých uživatelů. Jedná se hlavně o práci s kontingenčními grafy či o rychlou analýzu dat díky datovým průřezům. Právě zaměření na tento sektor dělá z Excelu neskutečně výkonného pomocníka, který se hodí především v podnicích, než v malé domácnosti.

Edice a jejich ceny

Office 2010 se prodává hned v několika edicích, které se liší jak cenou, tak i obsahem. Nejlevněji lze pořídit edici pro studenty a domácnosti. Za 3000 Kč nabídne Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Nelze ji však používat ke komerčním účelům. Na necelých 5 tisíc korun pak přijde verze pro podnikatele, kterou už lze použít ke komerčním účelům a obsahuje proti studentské verzi i Outlook. Za nejvyšší verzi Professional už je pak nutné sáhnout do peněženky asi pro 10 tisíc korun. Ta nabídne ještě Publisher a Access.

<p>Obal edice pro studenty a domácnosti</p>

Obal edice pro studenty a domácnosti

Pokud uvažujete o koupi nové verze Office nebo jste v nedávné minulosti zakoupili verzi 2007, mohl by vás zajímat program technologické záruky. Ten je určen právě pro ty zákazníky, kteří si koupí verzi 2007 v období od 5. března do 30. září 2010. Tito zákazníci mohou bezplatně přejít na novou verzi 2010. Tato možnost je výhodná hlavně z hlediska, že lze starší verzi koupit mnohem levněji a bezplatně z ní můžete přejít na verzi novou. Ušetřit tak můžete i polovinu ceny, ale jen do konce září.

Kromě klasické krabicové verze s obalem a diskem nabízí Microsoft i karty s produktovým klíčem. Po jejich koupi si pak můžete instalační soubor stáhnout z webu.

Vyplatí se koupě?

Změny, které nový Office 2010 přináší, nejsou nijak výrazné a zásadní. Běžnému uživateli už Word a Excel dávno stačí a zřejmě jen málo z nich najde důvod, proč investovat do nové verze. Zaplatit za pár drobných změn 3000 Kč pro domácí psaní dopisů či evidenci výdajů se zkrátka nevyplatí. Přechod má význam možná z verze 2000 a starší.

Bez srovnávání s minulými verzemi je Office 2010 výborný produkt, na kterém už lze jen těžko něco zdokonalovat pro běžného uživatele, a jistě by se hodil do každého počítače nejen v kanceláři. Na druhou stranu je nutné zmínit, že se jedná a poměrně drahý špás s ohledem na existenci bezplatné alternativy OpenOffice.org. Ta totiž pro běžné použití také stačí a uživatelům, kterým nesedl ribbon, může právě OpenOffice.org splnit představu o ideálním kancelářském balíku.

Nový Office 2010 si můžete vyzkoušet sami po stažení ze serveru Stahuj.cz. Odkaz naleznete pod článkem. K dispozici je 60 denní česká verze.