Přestože se na internetu neoficiální snímky nových Office objevily již před před mnoha měsíci, oficiální zdroje zatím o vzhledu Office 2013 (interně Office 15) mlčely. Jinak je tomu od včerejšího večera, kdy Microsoft vypustil veřejnou testovací verzi Consumer Preview, která je určena nejširší veřejnosti a stejně jako u jiných produktů Microsoft očekává zpětnou vazbu, na kterou bude v jednotlivých případech více či méně reagovat a finální podoba nového kancelářského balíku by se tak měla více podobat požadavkům zákazníků.

Instalační okno Office 2013

Instalační okno Office 2013 CP

Office 2013 jsou sice desktopovou aplikací (a nikoli "metroidní"), avšak svým vzledem zapadají do přepracovaného rozhraní Windows 8, kde bude zřejmě ve finále zcela chybět rám okna. Ten bude suplován pouhým barevným stínováním, které je navíc v případe aplikací jako Word, Excel či PowerPoint barevně odlišné. Další zajímavou informací je kompatibilita s operačními systémy. Microsoft nové Office dopřeje pouze uživatelům nejnovějších Windows 8 a Windows 7. Původně se spekulovalo pouze o vynechání podpory pro Windows XP, avšak v Redmondu již očividně nemyslí ani na nepříliš povedené Visty.

Microsoft Word 2013 - Consumer Preview

Microsoft Word 2013 - Consumer Preview

Všechny aplikace z Office 2013 budou úzce spolupracovat s cloudovým úložištěm SkyDrive, což však nepřinese pouze možnost sdílení a souborů, ale např. i funkci synchronizace nastavení na jednotlivých zařízeních. To zapadá do nové koncepce Microsoftu, který se snaží vytvořit široké portfolio navzájem spolupracujících a co nejvíce konzistentních platforem. Uživatel nových Office tak bude mít své nastavení přístupné na osobním počítači, notebooku, tabletu či smartphonu s budoucími WP 8.

Microsoft PowerPoint 2013 - Consumer Preview

Microsoft PowerPoint 2013 - Consumer Preview

Co se týče dalších funkcí, potvrdila se např. možnost editace PDF dokumentů. Ty je možné běžným způsobem otevřít a Office se pokusí obsah převést do svého nativního formátu. Poté je možné dokument uložit do kteréhokoli z podporovaných souborů nebo opět vyexportovat do univerzálního PDF. Zapomenout rozhodně nelze ani na široké možnosti dotykového ovládání, pro které budou nové Office speciálně upraveny.

Celé rozhraní je nově opatřeno poměrně vkusnými animacemi, kterým neunikla ani tak tradiční věc jako textový kurzor. Ten se nově ve Wordu pohybuje plynule s psaným textem po velmi malých krocích a dalo by se říci, že znaky až "maluje". Excel by zase měl nabídnout např. mnohem lepší umělou inteligenci. Nová Office tedy rozhodně přinesou mnoho zajímavých změn a každý uživatel si bude muset v konečném důsledku sám zvážit, zda se mu kvůli nim pořízení nové verze vyplatí.

Zdroj: win8blog.cz