Skandinávská společnost Opera alespoň oficiálně dotáhla do konce patnáctou verzi svého stejnojmenného prohlížeče. Vývoj zabral skutečně dlouhý čas, avšak při zohlednění veškerých změn, které se s touto verzí pojí, asi není ani divu. Opera 15 staví na open source projektu Chromium (aktuálně verze 28) a místo dřívějšího vlastního jádra Presto dále i na WebKitu. Ten je známý nejen z konkurenčního Google Chrome, ale i z Apple Safari atd.

Opera 15.0.1147.130 Stable

Opera 15.0.1147.130 Stable

V následujících verzích však můžeme očekávat novou samostatnou větev Blink, jímž Google nahradil současný WebKit kvůli sporům s dalšími společnostmi. Patnácté vydání s sebou nese skutečně obrovské množství novinek a v podstatě by šlo říci, že jde o zcela nový prohlížeč. Zcela změněno bylo totiž i uživatelské prostředí, které bohužel přišlo o mnoho někdejších pokročilých funkcí, jež měli skalní příznivci Opery jistě vice než rádi.

Propagační video společnosti Opera Software ASA

Na druhou stranu se zlepšila kompatibilita s webovými stránkami a možná i rychlost. Díky tomu, že prořídlé počty vývojářů společnosti Opera se již v budoucnu nebudou muset zabývat vývojem renderovacího jádra, lze však naštěstí spekulovat o tom, že pro novou Operu časem opět chybějící funkce vytvoří, a to třeba i v lepší kvalitě. Některé další novinky a funkce Opery 15 jsme zmínili již v rámci ukázkového vydání Opera Next. Zajímavostí je i to, že Opera díky Chromiu přejde na mnohem rychlejší vývojový cyklus, což je konkrétně pro severský prohlížeč více než netypické.

Zdroj: opera.com