Jak známo, Opera 15 dorazila kromě nového "podvozku" Chromium/Blink i s velmi očesanou funkční výbavou. Z kdysi velmi vybaveného prohlížeče se tak rázem stal jakýsi "pahýl", který nezvládá ani běžné dovednosti v podobě záložek apod. Částečně je to dáno tím, že vývojáři museli zvládnout přechod na zcela novou technologii - fanoušci Opery tak jistě očekávají doplnění některých starších funkcích až v dalších vydáních. Právě to možná přišlo dříve než mnozí očekávali a ve vývojové větvi Next se tak můžeme již nyní potkat s Operou 16, jež staví na Chromiu 29 a v podstatě žádné zásadní změny nezavádí.

Opera 16 Next - experimentální funkce

Opera 16 Next - experimentální funkce

Potvrdil se však zkrácený vývojový cyklus, který se bude logicky shodovat s vývojem open source projektu Chromium. Trpěliví příznivci Opery se v šestnácté verzi mohou skutečně těšit na:

  • opětovnou implementace funkce "automatické vyplňování formulářů",
  • opětovné zavedení podpory pro nabídky rychlých úloh (jumplistů) ve Windows 7 a 8.

I z výše uvedeného je patrné, že Opera 15 přišla na svět možná skutečně trochu předčasně. Z dalších funkcí přibude možnost vypnutí automatického přednačítání obsahu v sekci Zajímavosti, což může ušetřit přenos dat. Kromě toho je k dispozici nová stránka "opera:flags", což je nástroj pro aktivaci/deaktivaci experimentálních funkcí, přesně odpovídající obdobnému nastavení v Google Chrome. Zavádí se podpora pro W3C Geolocation API. Pakliže bude vývoj pokračovat tímto způsobem, jednou by z Opery snad mohl být opět odůvodnitelně použitelný a svébytný prohlížeč.

Zdroj: opera.com