Opera 33 je další drobný posun v životě norského prohlížeče. V oblasti designu a rebrandingu se firma tentokrát rozhodla nasadit nové logo, které je větší, plastičtější a hlavně dobře ilustruje jednotlivé vývojové větve aplikace. Logo pro verzi "developer", "beta" i "final" jasně ukazuje, o jaké vývojové stádium se jedná. Nelze než konstatovat, že designéři ze severu možná zvládli vytvořit nejnápaditější logo webového browseru.

Nová ikonka ilustruje vývojové stupně

Nová ikonka ilustruje vývojové stupně

Když zůstaneme u vzhledu, další novinka se již týká pouze systému OS X. Opera 33 zde dostala průhledný rámeček, čímž se přiblížila k ostatním aplikacím v systému. Příznivci GNU/Linuxu se zase mohou radovat z nativní podpory videokodeku H.264 a zvuku v MP3. Oba formáty jsou dnes využívány v rámci technologií HTML5. Neméně důležitou inovací je spuštění akcelerátoru Turbo 2, který by měl nabídnout ještě větší úsporu dat, a to díky podpoře protokolu SPDY a komprimaci obrázků do formátu WebP.

Opera 33 - zapnuté Turbo 2

Opera 33 - zapnuté Turbo 2

Právě Turbo bylo jednou z unikátních funkcí Opery, i když třeba Chrome pro Android s něčím podobným nedávno také přišel. V jednoduchosti jde o to, že weby nejdříve načtou servery společnosti Opera, provedou komprimaci a prohlížeč již načítá menší objem dat (což se hodí při FUP limitu). Opera oproti tomu nabízí i aplikaci Max, která prožene Turbem veškerou datovou komunikaci v Androidu. Vývojáří ještě optimalizovali paměťovou náročnost jádra Blink, takže Opera 33 má být svižnější. Výsledky své práce dokonce zaslali zpět do projektu Chromium, takže je možné, že z nich bude těžit i příští verze Google Chrome.

Zdroj: opera.com