Poslední vývojářská verze Opery přinesla poměrně zajímavou funkci. Jedná se o speciální úsporný režim Power Saver, po jehož zapnutí funguje prohlížeč mírně odlišným způsobem a některé věci se deaktivují. Jde zpravidla o animace na webových stránkách, v uživatelském rozhraní, nepoužívané zásuvné moduly a omezení frekvence zobrazení na 30 snímků/s. Potlačeny jsou i procesy na pozadí a změní se některá nastavení JS enginu.

Opera Power Saver

Opera Power Saver

Pro běžné používání tedy není funkce vhodná, ale při nedostatku elektrické energie je asi lepší mírný diskomfort než černá obrazovka. Také proto jde Power Saver aktivovat jen při běhu na akumulátor a po připojení notebooku do sítě volba zmizí. Funkce Power Saver je také určena spíše pro získání více času při docházejícím akumulátoru - uživateli se nabídne při dosažení 20 procent kapacity.

Srovnání výdrže

Srovnání výdrže

Opera nicméně podrobila vývojovou verzi prohlížeče testu (pomocí Selenium WebDriver) a výsledky jsou dosti překvapující. Když Power Saver aktivujete při 100% nabité baterii, můžete pracovat cca o 49 % delší dobu. Opera v běžném režimu pak také vydržela o čtyři minuty déle než konkurenční Chrome. Jestliže chcete funkci sami ostestovat, vývojářskou verzi stahujte odsud. Obsahuje také vylepšené VPN pro změnu IP adresy - nově je však volba dostupná jen v anonymním okně.

Zdroj: opera.com