Apple nechce technologii Flash na iPhonu ani iPadu. A společnosti Adobe to logicky vadí. V posledních dnech a týdnech se tak rozpoutala nefalšovaná válka o to, kdo má větší pravdu.  Dokonce se do ní chystají vstoupit americké antimonopolní úřady. Apple Flash nechce proto, že ho považuje za zastaralý, příliš zatěžující procesor a rychle vybíjející baterii. Navíc je to podle Steva Jobse uzavřený standard, který proti otevřenému HTML5 nemá v dlouhodobé perspektivě šanci.

<p> </p>

Adobe argumentuje tím, že software od Apple je ještě mnohem méně otevřeným standardem a že problémy s výkonem a stabilitou způsobuje spíše jeho operační systém. Pravdou je, že námitky na adresu Flash jsou částečně oprávněné, na druhou stranu je třeba říct, že většina výrobců - narozdíl od Apple - dává uživatelům na výběr, zda Flash budou či nebudou využívat.

Do sporu se nicméně vložil také produktový analytik Opery Phillip Gronvold: "Flash dává velmi malý smysl z hlediska náročnosti na CPU, WiFi a spotřebu baterie. Na přístrojích můžete uvařit vejce, pokud na nich spustíte Flash. Pro dnešní internet je Flash důležitý, ale v Opeře vidíme budoucnost v otevřených standardech a tím Flash není."

Zdroj: OSI