Zemětřesení. Tak by šel určitě nazvat nynější krok vývojářů ze společnosti Opera, kteří se rozhodli vsadit na doposud konkurenční renderovací jádro WebKit, používané např. v prohlížečích Google Chrome nebo Safari. Dosavadní, a nutno říci též poměrně vyspělé, vlastní jádro Presto tak pravděpodobně definitivně zamíří na propadliště dějin. Při nainstalování a prvním spuštění nové mobilní aplikace "Opera Beta" možná napadnou uživatele dva pojmy. Prvním je rychlost a druhým ergonomie. I když se jedná o vůbec první veřejné sestavení, není po chvíli používání vůbec nemožné zvolat i "Ono to funguje!".

Opera Beta pro Android

Opera Beta 14.0.1025.52315 pro Android

Opera má aktuálně na Google Play tři aplikace, z nichž jedna je "původní" Opera Mini, zaměřená především na úsporu přenášených dat, dále Opera Mobile, která je již plnohodnotnějším prohlížečem, a nově pak právě Opera Beta, která předešlé dvě zřejmě zcela nahradí. Jak již bylo řečeno, nejnovější mobilní Opera nepřináší pouze nové vykreslovací jádro, ale i změnu uživatelského prostředí a nové funkce.

Nové propagační video

Mezi ty základní patří tzv. Režim Off-Road, který šetří "linku" a snaží se uložit co nejvíce dat pro použití off-line. Další obrazovkou jsou Návrhy, které poskytují nejaktuálnější informace z různých oblastí zájmu, a Rychlý přístup. Novinka má v mobilním světě jistě obrovský potenciál a bude tak zajímavé sledovat, jestli se v tuhé konkurenci umístí třeba ještě o něco lépe než dosavadní aplikace od Opery. Každopádně, mobilní Operou přechod na WebKit  zřejmě nekončí a norští programátoři jej v dlouhodobějším horizontu slibují i na desktopu.

Zdroj: engadget.com