Při ukládání hesel a citlivých dat dělají uživatelé stále stejné chyby. Buď hesla nikde neevidují, a pak je snadno zapomenou, nebo je mají zapsány na místech, která neposkytují žádnou ochranu a mohou být snadno zneužita. Přitom v dnešní sobě se nabízí spousta elegantních řešení, jak pro osobní počítače, tak i mobilní zařízení, která pomohou právě se správou přihlašovacích údajů. Už si nebudete muset pamatovat spoustu různých hesel, či se obávat zneužití při používání jediného, protože můžete používat aplikaci, která vám zjednoduší život a odlehčí vaší paměti.

PasswordBox

Jednou z možných alternativ, kterou můžete použít, a která nabízí opravdu mnoho funkcí, je PasswordBox. Funguje jako doplněk do internetových prohlížečů. V současné době je aplikace připravena pro Internet Explorer, Firefox a Chrome. Kromě toho jsou nabízeny také aplikace pro mobilní zařízení s iOS i Androidem. Velkou výhodou je, že díky centrálnímu účtu budete mít svá data synchronizována na všech zařízeních, což je jedna z hlavních výhod aplikace.

V bezplatné verzi můžete uložit až 25 přihlašovacích údajů. Což pro běžné použití bohatě stačí. Pokud potřebujete více, je možné si platit symbolické měsíční či roční předplatné, které toto omezení odstraní. Navíc máte nyní možnost získat bezplatnou licenci zcela zdarma. Stačí, abyste doporučili tuto aplikaci 5 přátelům a ti si ji nainstalovali.

Instalace a registrace

K tomu, abyste mohli začít program používat, je třeba jej stáhnout a nainstalovat. Po instalaci je pak třeba spustit internetový prohlížeč, ve kterém budete muset doplněk povolit. Na panelu nástrojů se vám objeví nová ikona, přes kterou můžete k programu přistupovat. Po kliknutí na ni se zobrazí hlavní okno programu, které vás vyzve k registraci. Je třeba si vytvořit bezplatný účet a zvolit si hlavní heslo, kterým budou všechny vaše údaje chráněny.

Po instalaci je třeba vytvořit účet, jehož pomocí budou údaje bezpečně uloženy jen pro vás

Po instalaci je třeba vytvořit účet, jehož pomocí budou údaje bezpečně uloženy jen pro vás

Aplikace vás upozorní, že v případě zapomenutí hesla jej není možné obnovit

Aplikace vás upozorní, že v případě zapomenutí hesla jej není možné obnovit

Po úspěšné registraci vám aplikace nabídne praktické rady do začátku. Seznámení s aplikací usnadní také několik videí, které podrobně vysvětlují fungování složitějších částí aplikace. Poté budete vyzváni ke vložení prvních přístupových údajů. Ty další už bude aplikace sbírat, jak je budete vkládat do formulářů.

Pokud pro většinu služeb používáte stejné přihlašovací údaje, můžete je rovnou přiřadit k oblíbeným službám

Pokud pro většinu služeb používáte stejné přihlašovací údaje, můžete je rovnou přiřadit k oblíbeným službám

Možnosti programu

Aplikace PasswordBox v sobě integruje vše dobré z konkurenčních programů a navíc přidává několik funkcí, které jsou buď unikátní, nebo k dispozici až u placených verzí.

Jak už bylo řečeno, aplikace je určena především pro ukládání přihlašovacích údajů. Můžete je vložit manuálně, importovat, či nechat aplikaci, aby si je zapamatovala sama v průběhu jejich zadání při běžném přihlašování na webových stránkách. Jakmile jsou údaje jednou uloženy, není třeba je znovu vyplňovat. Aplikace je vyplní za vás, což velmi usnadňuje práci.

Jakmile máte heslo uloženo v aplikaci, program vaše údaje ihned vyplní na stránce

Jakmile máte heslo uloženo v aplikaci, program vaše údaje ihned vyplní na stránce

Kromě přihlašovacích údajů aplikace podporuje i další informace, které máte obvykle ve své peněžence. K dispozici je jednoduchý adresář, možnost uložení údajů o platebních kartách, řidičském oprávnění, údajů z pasu, členských kartiček nebo pojištění. Rovněž je zde prostor pro soukromé poznámky, které nemá nikdo jiný spatřit. Díky hlavnímu heslu budou všechny údaje v bezpečí, takže se je nemusíte bát aplikaci svěřit.

V druhé záložce naleznete možnost uložení všeho, co obvykle nosíte v peněžence V poznámkách můžete také snadno vyhledávat, takže se nemusíte bát jich vložit větší množství

V druhé záložce naleznete možnost uložení všeho, co obvykle nosíte v peněžence | V poznámkách můžete také snadno vyhledávat, takže se nemusíte bát jich vložit větší množství

K dispozici je rovněž generátor hesel, u kterého si lze nejen zvolit délku a jeho složení, ale také možnost automatického generování pro weby, na kterých se budete registrovat.

Ukázka generování hesla

Ukázka generování hesla

Sdílení údajů

Vskutku unikátní funkcí je možnost sdílení přihlašovacích údajů. Důvěryhodným osobám, například rodině, můžete sdílet vybrané přístupové údaje, a ty se poté objeví v jejich účtech. Autoři aplikace mysleli na vše, což dokládá i možnost vložení ověřené osoby, které budou převedeny vaše údaje v případě, že by se vám něco stalo.

Vložená hesla můžete sdílet s dalšími uživateli

Vložená hesla můžete sdílet s dalšími uživateli

Nastavení programu

Určitě doporučuji navštívit také nastavení, ve kterém najdete další možnosti. Jednou z velmi důležitých je automatické uzamčení, které je ve výchozím nastavení vypnuté. Doporučuji jej zapnout, aby nemohl vaše data zneužít někdo jiný ve vaší nepřítomnosti.

V nastavení naleznete třeba i užitečné video tutoriály, které vysvětlí funkce programu

V nastavení naleznete třeba i užitečné video tutoriály, které vysvětlí funkce programu

Jednou z drobných nevýhod, které jsem zaznamenal, bylo mírné zpoždění aplikace při prohlížení webových stránek. V tomto ohledu by autoři mohli chování aplikace vylepšit. Za částečnou nevýhodu lze brát i absenci češtiny, kterou by jistě mnoho uživatelů uvítalo.

Ochrana proti zapomenutí i užitečná pomoc

Aplikace PasswordBox je zcela jistě velmi dobře vybavená aplikace, která vás nezklame. Vše s ní dobře funguje, díky čemuž můžete v roli uživatele ušetřit čas a navíc získat evidenci všech důležitých údajů. Díky šifrování jsou vaše data v bezpečí a zároveň i k dispozici na více platformách. Pokud se přihlašujete často na různých webových stránkách, či hledáte kvalitního správce hesel, lze PasswordBox doporučit.