Pohybující se obrázky a zajímavé vizuální efekty vždy snadno přitáhnou pozornost každého z nás. Řada uživatelů doslova nenávidí "omalovánky" na ploše svého monitoru a dokonce někteří vypínají například i rozhraní Aero ve Windows. Většina lidí se však ráda pokochá krásnými efekty operačního systému a i já jsem rád, když pracovní prostředí na monitoru pěkně vypadá a je vizuálně přitažlivé. Existuje velké množství různých rozšíření a miniaplikací, které vaši plochu ve Windows dokážou rychle proměnit v něco zcela jiného a originálního. Do této skupiny lze zařadit i zajímavou aplikaci PhotoJoy, která dokáže z vašich fotografií vykouzlit opravdu krásné pozadí na vaší ploše i spořiče obrazovky, které vám budou všichni závidět. Podívejme se na tuto výjimečnou aplikaci, která si rozhodně pozornost uživatelů zaslouží.

PhotoJoy

Odkaz pro stažení aplikace najdete jako obvykle ihned pod článkem. Instalační soubor je velmi malý a během instalace si stahuje další potřebná data z internetu. Už během instalace poznáte, jak moc jsou do aplikace integrovány různé efekty a animace. Nestává se často, že by už během instalace v okně probíhaly ukázky toho, co aplikace dokáže.

<p>I instalace je doplněna o krásné efekty</p>

I instalace je doplněna o krásné efekty

Při prvním spuštění aplikace po uživateli ihned žádá výběr složek, ze kterých má čerpat fotografie pro vytváření koláží na plochu nebo zajímavých spořičů obrazovky. Právě vaše fotografie budou tím, co bude aplikace zobrazovat. Do jisté míry můžeme aplikaci PhotoJoy nazvat velmi originálním prohlížečem fotografií, který však zvládne mnohem více.

Tapety, spořiče, doplňky na plochu

Poté, co vyberete složky se svými fotkami, už se můžete rozhodnout, se kterou kategorií začnete s aplikací pracovat. Na výběr jsou tři: koláže, zajímavé miniaplikace na plochu a spořiče obrazovky. Je zcela na vás, která část vás táhne nejvíce a kterou chcete nejdříve vyzkoušet. Poté, co vyberete některou z kategorií, zobrazí se před vámi hlavní okno aplikace. Při jeho horním okraji můžete najít čtyři záložky, mezi kterými je možné se přepínat a odkaz do nastavení. Nastavení je však jen velmi omezené a zřejmě jej navštívíte jen jednou. Můžete v něm upravit jen několik základních voleb, které asi příliš často měnit nebudete. Pro uživatele jsou z hlediska použitelnosti mnohem zajímavější právě zmíněné 4 záložky, které zastřešují všechny důležité funkční aspekty programu PhotoJoy.

<p>V nastavení najdete jen ty nejzákladnější volby, pokročilé chybí</p>

V nastavení najdete jen ty nejzákladnější volby, pokročilé chybí

První záložkou jsou koláže. Jedná se o připravené šablony, do kterých jsou vsazeny vaše fotky a z nich je pak vyrobena tapeta pro vaši plochu. Kromě malých náhledů jednotlivých šablon je možné zobrazit si také náhled přes celou obrazovku. Pokud se vám bude výsledek líbit, můžete si nechat rovnou nastavit obrázek jako tapetu. Připravené šablony jsou velmi kvalitní a nesou spoustu originálních nápadů, jak naaranžovat fotky na plochu. Některé jsou k dispozici ihned po instalaci. Mnohé je však nutné jedním kliknutím dodatečně stáhnout z internetu. U koláží si můžete nastavit časový interval, v jakém se budou koláže i fotografie v nich střídat. Každou chvíli tak můžete mít na ploše něco jiného. Při prohlížení témat mi vadila jediná věc a tou je špatně fungující posuvník při tažení myší. Na něm budou muset autoři ještě zapracovat. Jinak je rozhraní bezchybné.

<p>Vyberte si jeden z několika předchystaných motivů</p>

Vyberte si jeden z několika předchystaných motivů

<p>I takto mohou být vaše fotky zobrazeny na ploše</p> <p> </p>

I takto mohou být vaše fotky zobrazeny na ploše

V druhé záložce aplikace můžete najít spoustu zajímavých miniaplikací na plochu. Jedná se o interaktivní "hry", jejichž pomocí můžete v různých podobách prohlížet své fotografie. Jsou zde vytvořeny věrné simulace prohlížení fotografií jako v knize nebo třeba visící fotky na provázku. Efekty všech aplikací jsou velmi plynulé a povedené. Navíc pomocí jediného tlačítka je můžete všechny najednou vypnout.

<p>Ukázka malých doplňků na plochu</p> <p> </p>

Ukázka malých doplňků na plochu

Třetí záložkou v aplikaci jsou spořiče obrazovky. I zde je opět vytvořeno několik líbivých šablon pro vaše fotografie, které pak budou zobrazovány jako spořič obrazovky. K dispozici je velké množství různých 3D animací, díky kterým vaše fotky ožijí, a bude radost se na takový spořič obrazovky dívat. Podobně jako u koláží lze i u spořičů obrazovky nechat měnit efekty po určitém časovém intervalu. Spolu s tímto nastavením lze v této záložce najít i nastavení pro časový interval, po jehož uplynutí při nečinnosti má být spořič spuštěn. Díky mnoha náročným efektům spořiče váš počítač moc šetřit nebudou a ukousnou si docela dost systémových prostředků. Výsledek však za to rozhodně stojí.

Poslední záložkou je knihovna fotografií, ve které máte nadvládu nad fotografiemi, které bude aplikace používat. Spolu s fotkami z vašeho počítače dokáže aplikace spolupracovat také se serverem Flickr.

<p>Správa fotek - vyberte, odkud budou fotky čerpány</p>

Správa fotek - vyberte, odkud budou fotky čerpány

Zdarma a krásně

Jednou z největších výhod aplikace je fakt, že ji lze používat zdarma. Kdyby byla v aplikaci integrována ještě čeština, byla by dokonalá. Spokojit se však uživatelé musí s angličtinou. Aplikaci rozhodně doporučuji odzkoušet. Zdarma nabízí velmi krásné efekty a možnosti, jak oživit jinak nudnou plochu. S aplikací PhotoJoy dosáhnete za chvíli výsledků, které vám budou všichni jen závidět.