Opensource je "in" a začal si to uvědomovat i Microsoft. Zatímco pokulhává i dokončení samotných Windows 10 Mobile, blížící se Windows 10 Anniversary Upgrade bude díky spolupráci s Cannonicalem obsahovat i jakousi vestavěnou podporu prostředí Ubuntu. Díky tomu je možné ve Windows 10 rozběhnout i konzolové aplikace určené pro Linux a administrátoři i vývojáři nejspíše zaplesají. Obdobně růžová situace je i v dalších oblastech - celé vývojové IDE Visual Studio sice na Linuxu nerozběhnete, ale textový programátorský editor Visual Studio Code na něj při plánovaní multiplatformity již nezapomnělo.

Skype 4.3 pro Linux

Skype 4.3 pro Linux

Nebylo by tak velké překvapení, kdyby Microsoft po mnoha letech přispěchal i s plnohodnotnou novou verzí skypového klienta pro Linux. Ta poslední je z roku 2014 a vylepšení byla jen skromná. Microsoft např. zavedl podporu pro přihlašování přes Microsoft Account. Jinak je současný linuxový klient zastaralý a vlastně ušitý horkou jehlou. Do linuxových prostředí nezapadá. Má několik různých oken, nepodporuje mnoho funkcí jako je sdílení obrazovky a na novějších systémech je dokonce nestabilní. Oním "velkým oznámením" tak snad nebude jen oficiální podpora webového Skypu, ale skutečně plnohodnotný desktopový program.

Aktualizováno:

Microsoft skutečně vydal Skype for Linux Alpha, ale první veřejné sestavení má možná méně funkcí než webový Skype. Ostatně, právě na protokolu WebRTC bude postaven i nový desktopový Skype pro Linux, což samo o sobě znamená četná omezení, ale dobrou kompatibilitu napříč systémy. Chcete-li se zapojit do testování, můžete stahovat instalační balíčky DEB i RPM z této stránky.

Zdroj: skype.com