Google Chrome beta

Již je tomu více než týden, kdy byla mezi uživatele uvolněna první betaverze nového prohlížeče Google Chrome. Jak lze z níže uvedeného grafu vidět, věhlas Googlu způsobil ihned prudký nárůst podílu na trhu internetových prohlížečů. Zprávy o Google Chrome rychle obletěly všechny světové zpravodajské servery nejen o IT a mnoho uživatelů se jej rozhodlo vyzkoušet. Svého maxima prozatím dosáhl na podílu 1,73%, což byl třetí den po uvedení krásný výsledek.

Podíl Google Chrome výrazně klesá

Vývoj podílu Chrome po jednotlivých hodinách

Po několika dnech se však situace obrací. Lidé se začínají vracet ke svým oblíbeným prohlížečům. Důvodů může být několik. Řada uživatelů chtěla prohlížeč pouze vyzkoušet, jiní postrádají funkce, které využívali dříve a nyní je v Chrome nemají a významným faktem mohou být také chyby, které Chrome obsahuje, jelikož se nachází teprve ve fázi beta. V současné době prohlíží web pomocí Chrome necelé 1% uživatelů.

Je však nutné podotknout, že Chrome dokázal získat za pouhý jeden den takový podíl na trhu, jako Opera za celou svou dobu existence. Aspoň taková data uvádí web http://marketshare.hitslink.com/, který dlouhodobě měří statistiky nejen internetových prohlížečů. Podle něj se současný podíl Opery na trhu ustálen na 0,74%. Statistiky jsou pochopitelně celosvětové, u nás je podíl Opery pochopitelně větší.

Internet Explorer 8 beta 2

U IE8 beta 2 je situace zatím jiná. Od doby uvedení přes malé výjimky posiluje. Jeho podíl je oproti Chrome v současné době asi třetinový (0.3 % podíl na trhu).

Internet Exploreru 8 se daří

Heslo IE8: Pomalu, ale jistě

Ostatní prohlížeče

Aby byly statistiky kompletní, uživatele Firefoxu jistě potěší podíl 19,73%, který neustále roste, na rozdíl od IE, který stále ztrácí a v současné době drží vedoucí pozici se 72,15%. Podíl Safari je 6,37%.

Zdroj: http://marketshare.hitslink.com/