Screenshoty jsou skvělá věc, pokud potřebujete rychle zachytit aktuální dění na obrazovce, abyste někomu něco názorně ukázali. Naleznete je na každém rohu, např. u článků, na obalech her, filmů a v různých prezentacích. Se snímáním obrazovky se setkal téměř každý, kdo měl nějaké problémy s PC, nebo potřeboval nějakou praktickou ukázku. Klávesa Print Screen vám však pomůže jen s základním zachycením, uložení a úpravu obrázku za vás neudělá. Tento problém však řeší programy, se kterými se zachytávání obrazovky stane opět příjemnější a snazší.

FastStone Capture

Prvním, freeware programem (do verze 5.3) je na první pohled jednoduše vypadající FastStone Capture.  Nenechte se však zmást jeho velikostí a jednoduchým designem. Program nabízí mnohem víc než jen pouhé zachycení obrazovky, sejmutí jednotlivých oken a vybraných oblastí, ale obsahuje i prohlížeč obrázků, který nabízí jejich základní úpravy. Instalace je rychlá a bezproblémová, stejně jako jeho stažení (odkazy naleznete na konci článku).

<p> Faststone </p>

Editor Faststone capture nabídne základní úpravy a možnost uložení do různých formátů obrázků.

Základní okno programu tvoří krátká lišta s osmi ikonkami. Prvních šest slouží k různým druhům zachycení a to: aktivního okna, vybraného okna nebo objektu, určité části obrazovky, ručně zvolené oblasti, celé obrazovky a také screenu scrollujících oken, využitelnou nejen pro zachycení celých webových stránek. Další tlačítko slouží k vybrání výstupu obrázku např. tiskárny, uložení do souboru, poslání do editoru atd., dále zde naleznete možnost vodoznaku, označení výchozím textem (datum,čas) a zobrazení myši na screenech (defaultně je myš na screenech neviditelná). Poslední slouží pro nastavení zkratek, skinů, výchozích složek a  dalších funkcí jako je start při zapnutí PC.

<p> Faststone Capture lišta</p>

Jednoduchá lišta vám poskytne vše důležité na jednom místě a to ve velice přehledném kabátku.

FastStone Capture je výborným programem, se kterým rychle a efektivně dosáhnete požadovaných výsledků. Nečeká vás žádné otravné ořezávání, ani vkládání do dalších editorů a to vše zcela zdarma.

Stejně jako ostatní nedokázal zachytit sám sebe což se dalo očekávat.  Lokalizaci do češtiny nečekejte, ale prostředí je jednoduché i pro začátečníky. Program mohu vřele doporučit.

 Easy Capture

Dalším freeware pomocníkem je Easy Capture. Instalace a velikost, stejně jako náročnost programu na  hardwarové prostředky, opět nedělala problémy. Program nabídne trošku jiné prostředí než zmiňovaný FSC.  Místo, aby byla lišta pro screeny a editor zvlášť, naleznete je v Easy Capture spojené v jeden celek. Takto řešený program může někomu vyhovovat více, nebo méně, to však nic nemění na tom, že je to velice efektivní.

<p> Easy Capture </p>

Easy Capture nabízí to co předchozí program, ale v jednom jediném celku.

Pokud by jste spojily lištu a editor u předchozího programu podoba by byla opravdu velká. Špatné to není ani s nabídkou druhů screenshotů, ve která sice je zachycení scrollovacích oken, ale  jeho funkčnost je téměř nulová.  Oblast "od ruky" také chybí, takže se s zachycením webových stránek, delších textů a obrazců jedním kliknutím můžete rozloučit.

To program částečně kompenzuje výborným editorem, ve kterém naleznete mnoho zajímavých efektů, filtrů a nástrojů pro úpravu obrázků.

Nevýhodou programu je především nefunkčnost screenu ze scrollovacích oken a anglická lokalizace. I přes to se jedná o velice zajímavý  a jednoduchý program.

WinSnap

Program WinSnap, by již na první pohled mohl odradit licencí. Od verze 2.0 není freeware a  cena cca 1000 Kč mu na kráse také nepřidá. Co nám tedy nabízí oproti svým freeware konkurentům?

 <p> </p>

Rozhraní programu je opravdu příjemné a jednoduché

Především se může pochlubit nejpřehlednějším a jako jediný českým rozhraním .  Je možné stáhnout i verzi pro flash disky a jiná přenosná zařízení. Dokud si však program nezakoupíte, bude vás po dobu 30 dnů otravovat hláškami při zapnutí a pak přestane fungovat nadobro. Pro tvorbu screenshotů plně poslouží a umí i pár zajímavých efektů. 

Velkým mínusem je absence jakéhokoli editoru, což se snaží kompenzovat možností importu do Malování. V programu bohužel nenajdete ani možnost zachycení scrollovacích oken. 

Jistě se nejedná o špatný software, ale pokud sháníte podobný program sáhněte po dalších zmiňovaných, nebo jeho starší freeware verzi.

Závěr

Každý ze zmiňovaných programů má své pro a proti, ale jak se ukázalo, to že je program placený neznamená vyšší kvalitu a lepší funkce. U FastStone Capture (patrně nejlepší ze zmiňovaných) a EasyCapture se dá mluvit o perfektním software a vytknout jim až na drobnosti není co. WinSnap ztrácí především tím, že je placený a absence editoru ho posunuje do nižší kategorie. Pokud máte v oblibě jiný program pro zachytávání obrazovky, určitě se o něm můžete zmínit v diskusi pod článkem.