KMPlayer se stal postupem času mezi veřejností velmi oblíbeným přehrávačem. Nabízí mnoho předností, jako například interní kodeky, díky nimž se po instalaci už nemusíte o nic víc starat a v klidu si můžete pustit cokoliv a KMPlayer si s tím v naprosté většině případů s přehledem poradí. Ačkoliv nabízí velké množství funkcí a nastavení, je v základu nastaven tak, že jej mohou jednoduše používat i méně zkušení uživatelé, kterým stačí jen tlačítka pro základní ovládání a to, že program přehraje cokoliv. KMPlayer se tak stal populárním jak mezi méně znalými, tak i mezi pokročilejšími uživateli, kteří ocení jeho širokou paletu funkcí. Bohužel již dříve se jeho vývojáři od programu odloučili a ten již zdá se neprobíhá tak usilovně jako dříve. Původní vývojářský tým ale zapracoval na pokračovateli, kterého nazval PotPlayer.

<p>PotPlayer po spuštění</p>

PotPlayer po prvním spuštění. Jak je vidět, aplikace pochází z Korey

PotPlayer

Už po prvním spuštění si možná vzpomenete na zmíněného předchůdce. Barevná kombinace uživatelského rozhraní se totiž podobá základnímu KMPlayeru, na který si určitě mnoho lidí již zvyklo a budou se zde tak cítit jako doma. Při starém tak zůstává jednoduchost uživatelského rozhraní, díky kterému si jistě najde mnoho fanoušků.

<p>Přehrávač v plném provozu</p>

PotPlayer nabízí jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní

Nalezneme zde tak kromě ovládání přehrávání samozřejmě časovou osu, ovládání hlasitosti a dalších 5 ikonek, které slouží k přenastavení videa a zvuku, ekvalizeru a nesmí chybět ovládání playlistu v podobě opakování celého playlistu nebo jedné části a přehrávání v náhodném pořadí. První tři z nich navíc reagují jinak na stisknutí pravého nebo levého tlačítka myši a podle toho vám zobrazí příslušnou nabídku. Tato příjemná funkce, která urychlí některá nastavení, je novinkou oproti KMPlayeru, kde kliknutí pravým tlačítkem myši kamkoliv vyvolalo hlavní nabídku. Tento postup funguje i zde, ale s výjimkou zmíněných tlačítek.

 <p>Ikonky pro nastavení videa a zvuku skrývají odlišné nabídky pod pravým i levým tlačítkem myši</p>

Nastavení zvuku pod pravým tlačítkem myši

Už pouhým vyvoláním hlavní nabídky (kliknutím pravým tlačítkem myši) si můžete ověřit to, že PotPlayer nabízí celou řadu funkcí a možností. Už tak dost široká nabídka KMPlayeru se ještě rozrostla. Můžete si tak vyzkoušet množství úprav obrazu, zvuku, titulků, ovládání kapitol na DVD a další a další možnosti.

Hlavní menu

Hlavní nabídka přehrávače skrývá množství dalších funkcí

V odstavci o vzhledu jsem popisoval základní zobrazení, které je nastaveno po instalaci. Pokud se vám ale nelíbí, není vůbec problém jej změnit. Jedna z položek v hlavní nabídce totiž nese pojmenování Skins a zde si můžete vybrat z několika předpřipravených. Mezi nimi je mimochodem i vzhled přímo z KMPlayeru nebo Zoom, VLC či Gom přehrávačů. Podle toho se pak přizpůsobí i množství ovládacích prvků na obrazovce. Co se týče vzhledu, je možné dále upravovat barevnost či průhlednost zvoleného tématu, měnit logo, atd. Vzhled si tak můžete upravit podle svého. Z internetu je samozřejmě možnost stahovat další témata a změnit tak původní PotPlayer k nepoznání.

<p>Vzhled jako KMPlayer</p>

Pokud se vám líbí vzhled KMPlayeru, můžete si jej jednoduše dopřát i zde v PotPlayeru. Na obrázku je skutečně PotPlayer. Vedle pak jeden z dalších možných vzhledů.

Další z užitečných funkcí, zachovaných z KMPlayeru jsou klávesové zkratky. Pokud jste si jich několik dokázali zapamatovat, mohli jste ovládat aplikaci téměř bez použití kurzoru myši. Některé byly ale změněny a tak se například do nastavení nedostanete stisknutím F2, ale F5. Propracovanější jsou nyní i uživatelské zkratky, které si můžete nastavit podrobněji a přehledněji, než tomu bylo u KMPlayeru.

<p>Nastavení programu probíhá ve známém prostředí</p>

I nastavení programu probíhá ve velmi podobném prostředí tomu v KMPlayeru. Budete se zde cítit jako doma

Novinky

Několik novinek oproti KMPlayeru už tu bylo popsáno, jiné si popíšeme v této části. Velmi pochvalně se uživatelé po celém světě zmiňují o implementaci funkce DXVA (DirectX Video Acceleration), která, jak název může napovědět, přenáší složitější výpočty z CPU na grafickou kartu a videa ve vysokém rozlišení jsou tak na počítač z hlediska procesoru minimální zátěží. A opravdu se procenta využití procesoru nijak dramaticky nemění pří sledování HD videa. Tato funkce je dostupná i pro KMPlayer, není ale tak propracovaná, jako zde. Vlastně i další "novinky" jsou spíše dotaženější funkce, které byly představeny už v KMPlayeru. PotPlayer si porozumí i s kamerou nebo digitální (BDA) a analogovou televizí (WDM).

Najdou se i chybičky

Samozřejmě nic není dokonalé a i PotPlayer obsahuje několik chybiček, které ale budou téměř jistě dalším vývojem opraveny. Občas lze pozorovat zvláštní chování, kdy po zapnutí/vypnutí některé funkce nebo kapitoly na DVD se okno samovolně přemístí na jiné místo na obrazovce. Není to nijak příliš závažná chyba, ale je poměrně hodně na očích. Předpokládám ale, že vývojáři ji celkem jednoduše odstraní v některém z chystaných updatů. Co bylo ale vylepšeno oproti KMPlayeru je stabilita. Čas od času se totiž stalo, že se KMPlayer nezachoval korektně a musel následovat jeho restart.

<p>Najdou se i malé chybičky</p>

Lehce nedotaženě působí na některých místech i uživatelské rozhraní, kdy se některé jeho části překrývají.

Závěr

PotPlayer je více než důstojným pokračovatelem KMPlayeru. Po prodeji KMPlayeru se původní vývojářský tým dal do práce na svém novém počinu, který měl jejich původní dílo dotáhnout a při doplnění dalších funkcí a vylepšení stability programu i předběhnout. Uvidíme, jestli se to PotPlayeru podaří, zatím není rozšířený tolik jako jeho vzor, ale ten se také nedočkal slávy okamžitě po uvedení.