Ke střihu a úpravě videí dnes již můžete použít spoustu softwarových nástrojů. Pokud však chcete vytvářet originální a kvalitní videa, musíte sáhnout po některé ze skutečně kvalitních aplikací. Jednou z nich je i CyberLink PowerDirector, který přichází na trh v nové verzi s označením 12.

Krátké představení

Aplikace CyberLink PowerDirector je všeumělem v oblasti editace videí. Pokrývá celý proces tvorby, od samotného zachycení videa či import do počítače, přes jeho střih a další úpravy, až po publikaci ve formě video souborů nebo vypálení na optický disk.

Rozhraní editoru se všemi funkcemi

Rozhraní editoru se všemi funkcemi

Samozřejmostí je v aplikaci pokročilý editor, který nabízí časovou osu a okamžitý náhled vytvářeného videa. K dispozici je kompletní škála editačních nástrojů, takže ve střihu a kompozici videa nebudete ničím omezeni. Většinu operací lze navíc provádět velmi intuitivně pomocí funkce táhni a pusť. Aplikace rovněž nabízí spoustu efektů pro ozvláštnění obrazu, dále možnost vložení různých objektů do videí, nepřeberné množství přechodů nebo jednoduchý nástroj pro vkládání titulků. Snadno také vytvoříte ve videu kapitoly nebo namixujete jednotlivé zvukové stopy.

Po spuštění je nabídnuto jednoduché menu, ve kterém si můžete vybrat požadované rozložení editoru

Po spuštění je nabídnuto jednoduché menu, ve kterém si můžete vybrat požadované rozložení editoru

Méně zkušené uživatele pak jistě potěší i přítomnost jednoduššího editoru, který nabízí méně možností, avšak vytvoření videa je s ním mnohem snazší. Stejnou funkcionalitu aplikace poskytuje také pro tvorbu obrázkových slideshow.

Ukázka zjednodušeného editoru, který obsahuje jen velmi málo možností

Ukázka zjednodušeného editoru, který obsahuje jen velmi málo možností

V podobně jednoduchém editoru lze vytvářet i obrázkové slideshow

V podobně jednoduchém editoru lze vytvářet i obrázkové slideshow

Novinky verze 12

Autoři aplikace nelenili a připravili pro novou verzi hned několik nových nástrojů, ale i vylepšení již přítomných funkcí.

MultiCam Designer

Jedním ze zcela nových nástrojů je MultiCam Designer, jehož pomocí můžete vytvářet video až ze 4 souběžných sekvencí. Pokud snímáte dění více kamerami najednou, můžete pomocí tohoto nástroje snadno přepínat mezi jednotlivými záběry. Záběry lze synchronizovat několika způsoby, včetně automatiky pracující na základě synchronizace zvukové stopy, což je ve většině případů dostačující způsob. Vytvoření videí z více záběrů je díky tomuto nástroji mnohem snazší.

MultiCam Designer umožní vytvořit video až ze 4 souběžných záznamů

MultiCam Designer umožní vytvořit video až ze 4 souběžných záznamů

Theme Designer

Další novinkou je jednoduchý, avšak velmi užitečný Theme Designer. Jedná se o editor, ve kterém můžete vytvořit z videí a fotek efektní sekvenci, kterou lze pak vložit do výsledného videa. Výhodou tohoto nástroje jsou přichystané animované šablony, do kterých už jen stačí fotky vložit a aplikace se o animaci postará. Na tato témata můžete navíc aplikovat různé efekty, vkládat do nich text nebo hudbu na pozadí.

Díky funkci Theme Designer můžete vytvářet velmi efektně vypadající sekvence fotografií a videí

Díky funkci Theme Designer můžete vytvářet velmi efektně vypadající sekvence fotografií a videí

Další vylepšení aplikace

Mezi novinkami verze 12 lze nalézt i nový Motion Blur efekt, který lze aplikovat na pohybující se vložené objekty. Díky rozmazání, které způsobuje tento efekt, je pohyb mnohem více realistický.

Na videa můžete aplikovat spoustu různých efektů

Ukázka efektů, které lze aplikovat na videa

Vylepšena byla také podpora klíčování obrazu natočeného se zeleným či modrým plátnem. Nově si také budete moci lépe přizpůsobit vložené titulky. Lze je snadněji importovat, nebo měnit jejich vzhled prostřednictvím fontů, barev či pozice.

Za zmínku stojí také mnohem jednodušší vytvoření Cross-fade přechodu mezi video sekvencemi. Ten zajistí plynulý přechod mezi nimi. Pro jeho vytvoření nově stačí překrýt část jedné sekvence druhou.

Vylepšen byl také algoritmus, který má pomoci detekovat ve videích důležité části, které obsahují pohyb, lidi nebo řeč. Tím lze z videí snadněji odstranit nedůležité části, například se špatným osvětlením nebo roztřeseným obrazem.

Zapracováno bylo také na zvýšení rychlosti editace i renderingu výsledného videa. Díky podpoře instrukční sady Intel AVX2, přítomné v nejnovější generaci procesorů, lze dosáhnout úspory až dvou třetin času, který trvala operace dříve. Tuto funkci oceníte především při editaci videa ve vysokém rozlišení, například při přípravě videí pro Blu-ray disky nebo v rozlišení 4K, které je aplikací také podporováno. Nástroj TrueVelocity 4 také slibuje až o 40% rychlejší H.264 kódování.

Kvalitní střižna pro začátečníky i náročné uživatele

CyberLink PowerDirector 12 je velmi mocným nástrojem, který poskytuje vše podstatné pro editaci videí. Cílí spíše na použití v domácnostech, ale i přesto přináší mnoho pokročilých funkcí, které ocení zkušení uživatelé. Zvládnete s ním vytvoření jednoduché slideshow z fotografií, stejně jako editaci 4K videa. Díky novým nástrojům se aplikace posouvá blíže k dokonalosti a umožňuje uživatelům tvorbu ještě hezčích a nápaditějších videí.

Pokud vás aplikace zaujala, můžete si ji bezplatně na 30 dní vyzkoušet, a případně také zakoupit plnou verzi na webu sw.cz, který nabízí možnost získání licence "do minuty".

logoswcz