Příchod Opery 15 znamenal jádro Blink z projektu Chromium a z toho titulu rovněž o něco lepší kompatibilitu s webovými stránkami. Na druhou stranu tu najednou byl prohlížeč, který kromě skvělého renderování webu neuměl vlastně nic. Z Opery, která tradičně cílila na komunitu vyžadující co nejvíce (přímo v prohlížeči integrovaných) funkcí, nezůstalo až na typické logo vůbec nic. Z Opery se tak nestal jen tuctový prohlížeč, ale možná nejhorší tuctový prohlížeč.

Prohlížeč Vivaldi v testovací verzi 1.0.83.38

Prohlížeč Vivaldi v testovací verzi 1.0.83.38

Za novou firmou a zároveň aplikací Vivaldi stojí jeden z původních zakladatelů společnosti Opera Software - Jon von Tetzchner. Ten v roce 1995 stál u jejího zrodu a až do roku 2011 ji osobně řídil. Pak ze společnosti v tichosti a bez zveřejnění důvodů odešel. Koncem roku 2013 Tetzchner založil webovou službu konkurující komunitnímu webu My Opera (e-mail, fotogalerie, blogy, fóra). Samotná My Opera však byla záhy zrušena a známá norská firma se rozhodla orientovat jen na prohížeč. Jak to dopadlo, už všichni víme. Tetzchner se znovu hlásí o slovo - na řadě je prohlížeč Vivaldi.

Samostatné okno nastavení prohlížeče Vivaldi

Samostatné okno nastavení prohlížeče Vivaldi

Vivaldi možná překvapivě staví též na Chromiu, avšak oproti současné Opeře se snaží držet starého osvědčeného přístupu:

"Prohlížeč, který jsme kdysi milovali, ztratil svůj směr. Bohužel už nadále neslouží komunitě uživatelů a přispěvatelů, kteří ho pomáhali vybudovat. Tak jsme došli k přirozenému závěru: musíme vytvořit nový prohlížeč."

Již současná testovací verze se staré Opeře podobá téměř na chlup. Vzhled rozhraní je na první pohled trochu jiný, ale rozložení a typ prvků GUI vůbec není neznámé. Každopádně - na Vivaldim se stále tvrdě pracuje a na řadě je e-mailový klient, synchronizace, rozšíření, zlepšení výkonu i další funkce. Kdo tedy vzpomíná na "staré dobré časy", může již dnes Vivaldiho otestovat na řadě platforem (Windows, OS X, Ubuntu, Fedora).

Zdroj: vivaldi.com