Nová naděje mezi mobilními operačními systémy nese název Firefox OS a prozatím bude dostupná pouze na dvou mobilních telefonech, určených především pro vývojáře aplikací. V e-shopu Geeksphone.com (aktuálně mimo provoz) si však zřejmě oba dva modely bude moci zakoupit téměř každý, a to - nutno říci - za relativně velmi slušné ceny. Levnější smartphone, pojmenovaný Keon, by měl stát v přepočtu cca 2 400,- Kč, přičemž dražší Peak poté asi 4 000,- Kč.

Firefox OS - ilustrační obrázek

Firefox OS - ilustrační obrázek

V prvním případě se přitom jedná o zařízení s 1 GHz procesorem, 512 MB RAM a 3 MPx fotoaparátem. V druhém o mobil s dvoujádrem o taktu 1,2 GHz, 8 MPx fotoaparátem a přední kamerkou. U obou modelů je naprostou samozřejmostí konektivita pomocí Wi-Fi, GPS, Bluetooth či paměťová karta MicroSD. Skutečný boom by měla nová zařízení s Firefox OS zažít až v červnu, kdy uvedou svá nová zařízení na trh i společnosti Alcatel, Huawei, LG a ZTE.

Specifikace lepšího modelu Peak

Specifikace lepšího modelu Peak

Ze začátku bude možná největším problémem platformy, tak jako u všech předchůdců, nízký počet aplikací, avšak právě v tomto ohledu by měl mít nový mobilní systém mnohem menší problém. Firefox OS totiž staví na webových technologiích, tudíž umožňuje vývojářům práci ve známých jazycích jako HTML5 či JavaScript. To vše při zajištění snadného propojení s hardwarem telefonu. Revoluční systém by si tak mohl brzy získat početnou komunitu příznivců.

Zdroj: zdnet.com