Na veřejnost unikly zřejmě první neoficiální screenshoty nadcházejících Windows 9 nebo spíše teprve jejich plánované Technical Preview. Finální systém je totiž ještě relativně daleko, avšak nejdéle v prvních dnech října by mělo být možné stáhnout zcela veřejnou ukázku. Ta však bude již dle názvu cílena především na IT profesionály z řad správců, programátorů, ale i nejširší skupinu výrobců hardware. Z historie Windows je také známo, že obdobná Technical Preview sice disponovala novým jádrem a dalšími komponentami, avšak vzhled uživatelského rozhraní byl ve skutečnosti velmi daleko od finále a v dalších sestaveních se průběžně měnil.

Windows 9 Technical Preview (build 9834) - nabídka Start

Windows 9 Technical Preview (build 9834) - nabídka Start

I tak je ovšem první únik screenshotů poměrně velká událost, a to minimálně z toho důvodu, že jsou patrné nové komponenty GUI. Plánovaná koncepce nabídky Start je asi také zřejmá a vlastně se nijak zvláště neliší od dřívějších obrázků, pocházejících z oficiální konference Microsoftu (tehdy ovšem nebylo oznámeno, zda jde o Update 2 nebo budoucí Windows). Patrná je i tendence dalšího "zplošťování" vzhledu. Po delší době tak tomuto trendu padla za oběť např. i ikona správce souborů (estetický dojem si však udělejte sami).  Další změnou jsou dvě ikony na hlavním panelu vedle nabídky Start . Jde o lupu - možná náhrada současného postranního panelu (Šém) a dva obdélníky - určené, čiště spekulativně, k ovládání virtuálních ploch.

Windows 9 Technical Preview (build 9834) - virtuální plochy

Windows 9 Technical Preview (build 9834) - virtuální plochy

Právě virtuální plochy jsou již déle zmiňovány jako jedna z hlavních novinek Windows 9 a screenshot výše je vlastně jejich první ukázka. Do Windows by tak přibyla funkce, která ve světě open source snad už i ztrácí na popularitě. Asi poslední novinkou, která je ze screenshotů patrná, je notifikační centrum zasoupené ikonkou v pravé oblasti hlavního panelu. Nutno říci, že v daném sestavení zatím nejde po grafické stránce o nic jiného, než malý bílý obdélník, objevivší se v pravém dolním rohu obrazovky. Zajímavou informací je pak možná to, že Šém i dotykové metro jsou zatím stále přítomny. Microsoft má tak před sebou zatím stále mnoho práce a od vydání Technical Preview cca za měsíc není dobré očekávat příliš mnoho. Tzv. "WOW efekt" se možná nedostaví.

Zdroj: computerbase.de