Psaní všemi deseti prsti na klávesnici (nebo psacím stroji) bylo vždy otázkou tréninku. Dnes již máme velký výběr programů, které nám tento trénink zpříjemňují, ukáží jak postupovat při učení, vyhodnotí naše postupné zlepšování a tím nám celý proces ulehčí. Pojďme si přiblížit alespoň některé z nich.

RapidTyping

Prvním z nich je Rapid Typing. Program po prvním spuštění okouzlí zajímavým vzhledem svého prostředí, nicméně po chvilce se asi každý zarazí zjištěním, že veškeré ovládání je v anglickém jazyce. V nastavení však je pro uživatele připravena alespoň slovenština, což pomůže anglicky neznalým jedincům. Program ale i tak disponuje českou klávesnicí a i lekce obsahují postupné učení s českými znaky.

001_RapidTyping

základní rozhraní aplikace

Při samotné výuce se zobrazuje rolující text v okně, kde lze nastavit buď statické pozadí anebo animace. Ty se však mohou projevit jako rušivý prvek a doporučuji je spíše při psaní vypnout. V čem však program vyniká, jsou velmi podrobné a zajímavé statistiky. Obsahují jak základní informace o rychlostech úhozů, chybovosti a plynulosti psaní, tak i podrobné detaily o počtu chybných i správně napsaných znaků, procentuální hodnocení, grafy a další možnosti vyhodnocení.

002_RapidTyping

přehledná statistika

Navolit si také můžete i více profilů s vtipnými smajlíky. Nastavení samo o sobě nabízí celou škálu možností. Výborně je zde i vyřešen editor lekcí a cvičení, který je přímo zabudován v programu a uživatel tak neztrácí přehled o zařazení editované lekce. V základní nabídce totiž chybí psaní delších vět a textů, což tento editor lehce doplní a uživatel si je může lehce nakopírovat.

Učitel psaní

Dalším programem pro výuku je výtvor od autorů známého Connection Meteru. Jde o velice jednoduchý software s vtipně barevně rozvrženou klávesnicí. Barvy kláves nám pomáhají v orientaci při učení kam který prst položit. 

 005_ucitel_psani

barevná klávesnice

Samotné lekce, ze kterých si můžeme vybírat, pak nejsou až tak dlouhé, jako u jiných programů. Většinou tvoří pár slov či jednu až dvě věty, ale to na druhou stranu nevede k nudnému opisování velkých článků. Lze si také lehce přidávat další věty a texty, což je řešeno spuštěním poznámkového bloku a následným uložením přímo do adresáře programu.

Procvičování všemi deseti

Projekt fakulty informačních technologií VUT v Brně. Opět velmi jednoduchý program s výběrem základních 40 lekcí. Psaní textů však bývá oproti Učiteli psaní velmi zdlouhavé a navíc pár chyb vás znovu vrátí do opakování lekce, což se časem může stát velmi frustrující.

006_procvic_vsemi_deseti

dlouhé texty

Zajímavou volbou v nastavení je pak přidání si vlastního obrázku ke svému profilu, ale bohužel k lepším výsledkům to stejně nepovede.

ZAV - písmenkové hry

Učení je hra - hra je učení. Přesně v tomhle duchu šli autoři při tvorbě následujících dvou programů. ZAV - písmenkové hry kloubí právě učení formou různých her, jako např. odstraňování cihliček s patřičným písmenkem, klasické pexeso či puzzle anebo hra podobná házení šipek na terč. Terčem se však stává správně stlačená klávesa. Rozhodujícím faktorem pro úspěšné splnění všech her je pak rychlost a hlavně přesnost. Grafické prostředí her je pak ztvárněno přesně tak, jak by uživatel očekával.

007_ZAVhry

hrací deska

Typing Invaders

Zajímavým způsobem kombinace hry a učení je řešena následující aplikace. Je to čistě hra o postřehu a stisku kláves náhodně se zobrazujících pro pohyb a hlavně pro střelbu na motivy známé hry Invaders. Neustále nutí uživatele ke stavu bdělosti a jakákoliv chyba pak vede ke ztrátám ve hře a rychlému konci. Bohužel již tento program nepatří do skupiny freeware a ani nepodporuje češtinu.

008_Typing_invaders

spíše hra než učení

Placený software

Existuje také celá řada placených či sharewarových verzí. Např. program Deseti prsty, který je podrobně popsán v článku Naučte se psát všemi deseti, má velký výběr nastavení a výborné vyhodnocování pomocí statistik. I placená verze ATF - All Ten Fingers se spoustou vylepšených nastavení, statistik a v nové verzi i s čtečkou RSS, což umožňuje další nepřeberné množství učebního materiálu, patří do špičky mezi programy tohoto typu u nás.

Závěrem

Výše uvedené freewarové verze jsou však jen zlomkem dnes nabízených programů. Spojuje je jednoduchost, intuitivní ovládání a hravost. I přesto dokáží být velkým konkurentem softwarům placeným. Každý si poté musí sám najít takový, který by mu při případném zájmu naučit se psát všemi deseti nejlépe vyhovoval.