Svého času byl synonymem doplňků prohlížeč Firefox od Mozilly. Sám o sobě nabízel jen základní funkce, ale díky širokým možnostem pro vývojáře si jej pomocí doplňků mohl každý přebudovat k obrazu svému. Google naopak přišel se zcela jinou filozofií. Oproti Firefoxu, kde se doplňky staly součástí prohlížeče a programovaly se v "plnohodnotných" jazycích, nabídl Chrome lightweight rozšíření na bázi HTML5, CSS a JavaScriptu. Jak schopnosti webových technologií rostly, ukázala se druhá cesta jako perspektivnější.

Rozšíření v Chromu 52Rozšíření v Opeře 39

 

Stejné rozšíření v Chromu a Opeře

Mozilla přitom musela zápolit s podporou různých platforem, bezpečnostními hrozbami, nestabilitou prohlížeče kvůli doplňkům třetích stran atd. Obchod s rozšířeními pro Firefox je sice stále bohatý, ale budoucnost je asi jiná. Chrome každopádně vede v počtu uživatelů a na scénu se dostává nový soupeř s názvem Microsoft Edge - ten vsadil právě na systém doplňků z Chromu a aktuálně dokonce vývojářům nabídl nástroj pro automatickou portaci rozšíření z Chrome Storu do Edge. Utilita tak často jen několik nutných úprav vyřeší za ně. Exportovaný soubor pak již stačí nahrát do Windows Store, který zatím ohledně doplňků pro Edge zeje prázdnotou (je jich 13).

Rozšíření v MS Edge 14Rozšíření ve Firefoxu 48

 

Rozšíření v Edge a Firefoxu

Vývojáři z Mozilly však také pochopili, která bije. Od Firefoxu 48 je po technické stránce možné nainstalovat řadu rozšíření pro Chrome, a to bez jakýchkoli úprav. Již všechny hlavní prohlížeče tak umí rozšíření založené na webových technologiích a standardy vlastně diktuje Google. Pro vývojáře jsou však alfou i omegou API, která dovolují manipulovat s prohlížečem jako takovým nebo přečíst potřebné zdroje - webovou stránku, záložky, historii procházení, stahované soubory atd. Microsoft zatím spekuluje nad tím, zda udělá Edge tak otevřený jako Chrome nebo si přístup k některým funkcím ponechá pro sebe a své partnery.

Náš testovací "univerzální" doplněk si můžete vyzkoušet zde (návod pro jednotlivé browsery přiložen).