Po dlouhé době loni rozčeřil vody prohlížečů Microsoft Edge, jehož podíl je však stále zanedbatelný. Není také divu, jelikož mnoho relativně základních funkcí dostane až s dalšími upgrady Desítek. Obsahje však také nové jádro, které v mnoha ohledech vlastně jen stěží dorovnává krok s konkurencí a Mozilla tak možná za několik měsíců ukáže skutečný trumf. Aby v dalších letech neztrácela uživatele, rozhodně by něco takového potřebovala.

Mozilla Servo

Mozilla Servo

Mozilla Servo je zcela nové vykreslovácí jádro, na kterém "Mozilliáni" společně se Samsungem pracují minimálně tři roky a ve světě browserů jde o progresivní technologii. Velký důraz je kladen na paralelní zpracování, což ve zkratce znamená, že prohlížeč dokáže beze zbytku využít dnešní vícejádrové procesory - např. u čtyřjádrového Intelu máte díky technologii Hyper-threading k dispozici celých osm vláken.

 

Příklad výkonu Serva (FPS = snímků za sekundu)

 

Každý prvek stránky pak může vykreslovat jiné jádro a úlohy nemusí čekat v řadě za sebou. Žádné dnes běžně používané jádro by nemělo být v oné disciplíně tak schopné jako chystané Servo. Mozilla plánuje ranou alfu vydat začátkem léta a nejdříve se dočká Android, OS X Firefox OS a GNU/Linux. Paralelního zpracování úloh budou moci pochopitelně využít především náročné aplikace běžící v prohlížeči, z čehož budou těžit i vývojáři her. Servo je open source a technologičtí nadšenci mohou stahovat a kompilovat již nyní.

Zdroj: thenextweb.com