Dle zjištění řady operátorů je novinka v podobě smarphonu iPhone 4S v oblasti přenosu dat velmi neskromná. Podle měření britské společnosti Arieso uživatelé nejnovějšího iPhonu přenesou dvakrát více dat než uživatelé předešlé verze a rovnou třikrát více než majitelé iPhonu třetí generace. To v konečném důsledku znamená, že přibližně jedno procento Britů má podíl na celé polovině datových přenosů v mobilních sítích tamějších operátorů. Faktorem, který má na nárůstu datové náročnosti iPhone 4S největší podíl, je právě softwarová asistentka Siri, jejíž umělá inteligence se začala prvotně rodit jako vojenský projekt americké agentury DARPA.

Apple iPhone 4S

Apple iPhone 4S

Vzhledem k tomu, že výpočetní náročnost této technologie v současné době skutečně nedokáže zastat žádné přenosné zařízení, existuje při používání Siri značný datový ruch mezi servery Applu a konkrétním iPhonem. Dle odborných analýz se budou požadavky na datovou propustnost v roce 2012 rychle zvětšovat, a to díky zvyšování počtu prodaných smartphonů na úkor "obyčejných" telefonů. Vlastnictví takového přístroje přitom uživatele dále vybízí k jeho častějšímu využívání.

V současné době nejsou na toto navýšení dostatečně dimenzovány téměř žádné sítě většiny mobilních operátorů a otázkou tak zůstává, jak na problém zareagují. Jistou možností je i zvyšování cen za přenesená data či snížení limitu FUP, čímž by se získal čas pro posílení fyzické infrastruktury.

Zdroj: engadget.com