Už od roku 2006 se mluví o jakémsi tajemném státním trojském koni, který má příslušným úřadům podléhajícím státu sloužit ke kontrolování činnosti na vybraných počítačích. Jde vlastně o štěnici umístěnou do PC, nikoliv však v podobě hardware, nýbrž software. Vývoj měl probíhat ve Švýcarsku. Kdekdo tyto spekulace odsuzoval jako prachsprostou konspiraci. Nyní se ale ukazuje, že to s největší pravděpodobností nebyl žádný výmysl, ale se skutečností nebezpečně hraničící pravda.

<p> </p>

Zcela veřejně totiž vystoupil třiatřicetiletý programátor Ruben Unteregger. Ten právě opustil švýcarskou vývojářskou společnost ERA IT. Záhy na to uveřejnil pod GPL licencí (open source) zdrojový kód svého programu, jenž slouží právě k odposlouchávání Voice over IP telefonie a je určen pro programy typu Skype. Unteregger si na firmě vymohl práva na software, který vyvinul, což je poměrně výjimečné. Nechtěl je ale zpeněžit, nýbrž uvolnit, aby upozornil na nebezpečí, které takový program znamená.

Unteregger ale už kvůli smluvnímu ujednání nemůže prozradit, kdo byl zadavatelem zakázky. Ale už jen to vzbuzuje další spekulace, protože kdyby šlo o víceméně nevinnou záležitost, nepodléhala by takovému utajení. V kuloárech se šeptá, že byl software primárně vyvíjen pro švýcarské úřady, které ho pak poskytovaly dalším zemím, například Německu a kdo ví - třeba i České republice. Pakliže by se tyto spekulace potvrdily, znamenaly by výrazný zásah státní moci do soukromí jednotlivců, navíc utajovaný.

Zdroj: PCW