Každý z nás má jistě mnoho různých hesel a přihlašovacích jmen pro spoustu webů na internetu. V lidských silách však není zapamatovat si všechna a proto používají lidé stále stejná hesla, či si je zapisují na papírky nebo do nešifrovaných souborů v počítači. To jsou však velmi nechráněné, a dalo by se říci i nebezpečné, způsoby uchování takto citlivých informací. Takto uchované údaje vám mohou být snadno odcizeny a to si zřejmě nikdo z nás nepřeje. Právě k bezpečnému zaznamenání hesel jsou určeny speciální programy, které dokážou vaše hesla spolehlivě spravovat a zároveň poskytují jejich maximální ochranu. Jedním z takových programů je i Sticky Password, který v těchto dnech vychází ve zbrusu nové verzi s pořadovým číslem 5. Podívejme se na možnosti programu podrobněji.

Možnosti aplikace

Aplikaci si můžete instalovat na systémy Windows XP, Vista a 7. K dispozici je nejen v angličtině, ale také v češtině a dalších jazycích. Distribuována je v bezplatné verzi s malými omezeními, a v placené verzi, která přináší několik funkcí navíc.

Primární úlohou programu je bezpečné uložení a správa hesel, přihlašovacích údajů, či důvěrných poznámek, ke kterým by rozhodně nikdo jiný neměl mít přístup. Po instalaci programu vás uvítá krátký průvodce, ve kterém si nastavíte všechny důležité aspekty chování programu. Zvolíte si hlavní heslo a vyberete způsob autorizace, jaký bude vyžadován při přístupu k údajům. K programu můžete po instalaci přistupovat prostřednictvím ikony v oznamovací oblasti, a to buď levým či pravým tlačítkem. K tomu, abyste měli přístup k programu, musíte jej nejdříve hlavním heslem odemknout. Poté se nabídka značně rozšíří o další volby, včetně správy databáze. V ní můžete spravovat vaše identity a uchovávat bezpečné poznámky či webové účty. To je hlavní databáze, ve které jsou vaše citlivé údaje uloženy a kde k nim získáte přístup.

<p>Správa databáze</p>

Správa databáze

Velkou výhodou aplikace je import dat, která máte již uložena ve webových prohlížečích z dob minulých. Nemusíte tak vše zadávat znovu, ale celou řadu údajů dokáže program sám získat z vašeho počítače. Podporovány jsou nejen nejpoužívanější internetové prohlížeče, ale i další programy, jako například Skype, Filezilla, Dropbox nebo iTunes.

Pokud se budete na internetu někde nově registrovat, můžete využít generátor hesel, který Sticky Password obsahuje. Je poměrně konfigurovatelný a síla hesla je jen ve vašich rukou. Pokud pak na internetu vyplníte přihlašovací formulář, který aplikace ještě nezná, můžete si jej nechat uložit, protože program vás k tomu sám vyzve.

<p>Generátor hesel</p>

Generátor hesel

S tím souvisí automatické vyplňování formulářů a přihlašování na internetu. Program umí detekovat stránku a dokáže za vás automaticky vyplnit formulář i vás přihlásit. Jedná se velmi bezpečný a hlavně pohodlný způsob. Jste tak dokonale chráněni například před key loggery, které zaznamenávají veškerá stisknutí klávesnice. Protože klávesnice není vůbec použita, nemohou tyto programy vaše údaje získat. Podobnými funkcemi disponují i některé ze současných prohlížečů, avšak úroveň zabezpečení ve Sticky Password je mnohem vyšší, protože údajů se můžete zmocnit jen vy s vaším heslem.

<p>Integrace v prohlížeči</p>

Integrace v prohlížeči

Podle vaší identity můžete automaticky vyplňovat i další údaje, jako je například vaše adresa, email či telefon. Vyplňování těchto údajů na internetových obchodech či jiných stránkách tak přestane být tak zdlouhavé a obtěžující. Stačí jediné kliknutí a formulář bude vyplněn.

Důraz na bezpečnost

Databáze s vašimi údaji je zabezpečena těmi nejsilnějšími šifrovacími algoritmy, jaké současný trh nabízí. O svá data se tedy bát nemusíte. Jejich ochrana může být zajištěna hned několika způsoby. Tím základním je hlavní heslo, které je nutné pro přístup k nim napsat. Dalšími způsoby je vložení USB klíče nebo připojení bluetooth zařízení. V případě, kdy pak svůj flash disk odpojíte, nebo se vzdálíte se svým mobilním telefonem, přístup k datům se uzamkne.

<p>Výběr způsobu ochrany</p>

Výběr způsobu ochrany

Databáze vašich údajů je rovněž při každé změně zálohována pro případ, kdy by byla uložena špatná data, či některá nechtěně smazána. K tomu, abyste měli svá hesla stále u sebe, můžete využít také portable verzi produktu. Ta je určena pro přenášení na flash discích.

Free vs. Pro

Bezplatná verze je omezena na jednu identitu a 15 účtů. Toto omezení lze zrušit zakoupením placené verze označované jako Pro. Právě v ní naleznete zmiňovanou autorizaci pomocí bluetooth, profesionální podporu a prioritní aktualizace, skupiny účtů a neomezený počet identit.

<p>Výhody verze Pro</p>

Výhody verze Pro

Najdou se i nedostatky

Ačkoliv jsem dosud program víceméně chválil a zmiňoval jeho přednosti, praktická zkušenost s ním tak růžová není. Na program si uživatel musí zvyknout a osobně mi poměrně dlouho trvalo, než jsem se v něm začal orientovat a naučil se s ním pracovat. Menu, které poskytuje ikona v oznamovací oblasti je zbytečně obsáhlé a ztrácí na přehlednosti. Několikrát mi také program přestal reagovat a zcela na určitý čas zatuhl. To se dělo také po kliknutí na ikonu v oznamovací oblasti, kde jsem se mohl snažit, jak jsem chtěl, ale program nijak nereagoval. Odpovědi jsem se často dočkal až po poměrně dlouhé době. Věřím ale, že je to způsobeno nově vydanou verzí a tyto malé chyby budou brzy opraveny. Jako nešťastné mi rovněž přijde výchozí nastavení, ve kterém se program dvojklikem na ikonu zamyká. Často jsem se spletl a omylem zamknul program. Naštěstí lze tuto vlastnost změnit v nastavení.

Skvělý sluha, který vaše data ochrání

I když jsem některé vlastnosti programu vytknul, jednalo se spíše o detaily, které lze opravit, a nijak zvláště neubírají kvalitám programu. Sticky Password je výborným produktem, který má své místo i uživatele na trhu. Poskytuje přesně to, co uživatelé potřebují. Nabízí mnoho funkcí pro vaše pohodlí a zároveň poskytuje nebývalé zabezpečení, se kterým skutečně víte, že jsou vaše data v bezpečí.