SSD disky (Solid State Drive) mají představovat jakousi revoluci ve světě domácích počítačů a notebooků. Klasické pevné disky patří k počítačům již hodně dlouhou dobu a začínají být poměrně zastaralé. Tedy alespoň to tak tvrdí výrobci právě SSD disků, ale i mnoho uživatelů. Mezi nejčastější výtky směrem ke klasickým diskům patří jejich hlučnost, rychlost (respektive pomalost), náchylnost na mechanické poškození, vyšší spotřeba nebo i vibrace. Impulsem k vývoji SSD disků byly především tyto a další připomínky na adresu stárnoucích pevných disků, ale i rostoucí obliba flash disků.

<p>Klasický vzhled SSD disku i s pohledem pod kapotu</p>

Klasický vzhled SSD disku i s pohledem pod povrch

Vlastnosti SSD disků

V této části si povíme něco málo o tom, jak to vypadá uvnitř SSD disku, tedy trocha té teorie je potřeba. Jak již bylo zmíněno, SSD je jakýmsi opakem hlučných a vibrujících disků, které jsou dnes používány. Nejčastěji se setkáme s SSD disky postavenými za využití flash pamětí. Možné jsou i jiné typy pamětí, jako je DDRAM. Zahlédnout můžete i takzvané hybridní SSD disky, které v sobě kombinují 2 druhy NAND pamětí, které se liší podle programovatelných buněk uvnitř na MLC (multi level cell) a SLC (single level cell).

Klasické SSD jsou vybudovány na jedné z výše zmíněných technologií. SLC i MLC mají své výhody i nevýhody. SLC umožňuje pojmout v jedné buňce jeden bit, tedy 2 stavy (0,1). Oproti tomu MLC nabízí místo nejčastěji pro 2 bity, tedy 4 stavy (možné jsou i 3 bity na buňku, tedy 8 stavů). Díky tomuto nabízejí SLC disky vyšší rychlost, ale zároveň menší kapacitu ve srovnání s MLC.

Tento princip zapisování a uchování dat představuje velkou výhodu oproti starým, klasickým diskům. Nejsou zde totiž potřeba žádné pohyblivé součásti, které zvyšují hlučnost disku (SSD jsou naprosto tiché), jeho náchylnost na mechanické poškození nebo jej zpomalují - například pohyb hlaviček nějakou dobu trvá.

<p>SSD disky nabízejí řadu výhod, ale i nevýhod</p>

Rozměrově odpovídají SSD disky těm klasickým jen na šířku. Na výšku jsou samozřejmě méně rozměrné

Protože si výrobci SSD disků kladou za cíl nahradit v budoucnosti klasické disky, jsou podporována stejná rozhraní, tedy SATA a SATA II (vyjímečně i zastaralé ATA) a pro majitele notebooků je nabízena varianta Express Card nebo Mini PCI-E. Rozměrově neočekávejte taktéž nic vybočujícího, tedy 1,8", 2,5" a 3,5". Obrovskou výhodou SSD disků je jejich blesková přístupová doba, která je oproti klasickým diskům skutečně velmi znatelně kratší. Stejně tak jako jejich rychlost čtení a zápisu. Tyto hodnoty jsou ale u jednotlivých výrobců a modelů SSD disků velmi rozdílné, a zatímco výrobky od Intelu téměř létají, jiné jsou dýchavičné a nepodávají očekávané výkony. Naprosto fenomenální a bezkonkurenční je ve všech testech především Intel X25.

Není všechno zlato, co se třpytí

Myšlenka SSD disků vypadá zajímavě, co říkáte? Nehlučné, rychlé a odolné. Samozřejmě ale nic není dokonalé. Velkým problémem pro našince může být především cena, která je několikanásobně vyšší než u klasických disků. Oproti jejich nástupu na trh je cena již v rozumnější hladině, ale stále zaplatíte více než 2500 kč za 32GB disk pro SATA, resp. 4000 kč za 30GB disku pro SATA II. Z tohoto lze odvodit i další nevýhodu těchto disků, tedy jejich malou kapacitu, za jejíž navýšení si velmi připlatíte, například za 250GB se cena pohybuje okolo 20 tisíc korun (srovnejte s klasickými disky o velikosti 1TB, který seženete za cenu pod 2 tisíce).

<p>Intel X25 podává výborné výkony v testech</p>

Intel X25 podává v testech výborné výkony, ale musíte si za něj připlatit

Dalším nešvarem SSD disků je jeho rozporuplná životnost. SSD totiž vydrží jen omezené množství zápisů, podle typu buněk. Udává se počet okolo 100 tisíc zápisů, což se může zdát jako vysoké číslo, ale bude rychle ubývat. Výrobci se ale snaží s touto nepříjemností vypořádat a představili už několik mechanismů, jak životnost prodloužit.

Závěr

Závěrem tohoto krátkého článku tedy odpovím na otázku v nadpisu. Představují SSD disky budoucnost? Nejspíše ano, jejich myšlenka je chvályhodná, a pokud si výrobci poradí s nedostatky a cena bude přijatelnější, je možné, že časem zcela nahradí dnešní disky. V současné době se ale jedná o hardware, který si pořídí především nadšenci nebo ti, kteří z nějakého důvodu požadují velmi rychlý, například systémový disk. Obyčejný uživatel služeb SSD disku momentálně nevyužije.