Microsoft je stále nejvýznamnější softwarovou a technologickou společností světa. Problém je v tom, že už není tak významný (v poměru k ostatním) jako třeba před deseti lety - na vrcholu slávy. Tehdy do čela firmy nastupoval Steve Ballmer. A po deseti letech se vážně spekuluje o jeho odchodu, který by měl nastat v příštím roce. Píše o tom dobře informovaný magazín Newsweek.

Ballmer už je v čele Microsoftu sice dlouho, ale až donedávna byl stále zastiňován zakladatelem firmy a vizionářem Billem Gatesem. Ten se ale loni stáhl ze všech svých funkcí a v Microsoftu přestal definitivně pracovat. Symbolem Microsoftu se tak měl stát právě Ballmer. Tomu se to ale podle všeho příliš nedaří - zákazníci a partneři ho prý nemají příliš v lásce. Navíc za dobu jeho desetiletého "panování" klesla hodnota akcií Microsoftu o padesát procent.

<p> </p>

Do značné míry to je jistě dáno syndromem tahouna trhu, který si absolutní dominanci nemůže udržet navěky a je jen logické, že ho mrštnější štiky v rybníce dohánějí. Nicméně leccos mohl Ballmer jistě udělat lépe. Z poslední doby jmenujme debakl Windows Vista, který byl narychlo vyvážen Windows 7, což společnost stálo nemalé množství zdrojů.

Nepovedla se ani fúze s Yahoo, byť nakonec vyústila do strategického partnerství. Na trhu s vyhledávači tak Microsoft musí z nezáviděníhodné pozice pronásledovat Google a navzdory prvotním odhadům se nezdá, že by se to mohutně dotovanému a ztrátovému Bingu dařilo kdovíjak závratnou rychlostí.

V roce 2010 by tak skutečně mohla přijít výměna na nejvyšším postu Microsoftu a s ní možná i změna ve směřování společnosti. To je v současné době nesmírně důležité, protože Microsoft bojuje na několika frontách s Google či Apple a podle řady odborníků se momentálně rozhoduje o dominanci v jednotlivých segmentech.

Zdroj: Newsweek