Každý pokoj či byt si jednou za čas zaslouží změnu. Přestěhování nábytku či kompletní změna interiéru dokáže divy, jenže ne vždy je změna ve výsledku ideální. Již nemusíte spoléhat jen na svoji představivost a neustále stěhovat nábytek. Vše si můžete navrhnout na počítači, podívat se na výsledek a až poté začít s reálnými úpravami.

Vždy se ale nemusíte držet reality a můžete se díky Sweet Home 3D pustit do návrhu svého domu snů. Experimentujte, vytvářejte originální interiéry a vyzkoušejte si tak práci bytového architekta na svém vlastním počítači. V jednoduché aplikaci, zcela zdarma a se svou vlastní inspirací.

Sweet Home 3D

Vytvořte půdorys, přidejte vybavení dle svého vkusu, vše upravte na míru a pak už se můžete virtuálně projít svým dílem. To všechno a ještě více vám dovolí freewarová aplikace Sweet Home 3D.

Práci s touto aplikací zvládne i začátečník. Její ovládání je na natolik jednoduché, že si s ním poradí vskutku každý a to i díky přeloženému rozhraní do českého jazyka. Okno programu je tvořeno horním menu a čtveřicí menších oken. Klasické menu při horním okraji okna slouží k základnímu ovládání celé aplikace. Můžeme zde nalézt nastavení, nástroje pro správu celého projektu a pro práci s jednotlivými objekty, možnost vytvářet zdi nebo celé místnosti a také přepínání mezi režimy 3D pohledu. Pro snadnější přístup k těmto nástrojům je vytvořeno i menu z malých ikon, ke kterým přistupuje uživatel snáze a rychleji.

<p>Okno aplikace je rozděleno do 4 hlavních částí</p>

Okno aplikace je rozděleno do 4 hlavních částí

Pod tímto menu už se nacházejí zmíněná čtyři okna. V levém horním je zobrazen strom dostupného vybavení. Jednotlivé položky jsou setříděny podle místností a lze tak poměrně rychle najít tu, kterou právě hledáte. Levé dolní okno slouží jako seznam vložených prvků do scény. Pravá horní polovina je hlavní pracovní plochou, na které je návrh vytvářen. Jedná se o pohled shora na půdorys. Poslední okno slouží jako 3D náhled vymodelované scény, ve kterém se můžete scénou procházet. Velikost všech oken lze libovolně měnit a vždy si tak můžete i na malém monitoru zvětšit to okno, ve kterém právě pracujete.

<p>Veškeré úpravy probíhají v pohledu shora</p>

Veškeré úpravy probíhají v pohledu shora

A jak tedy začít?

Základem jsou zdi, které budou jasně ohraničovat celou místnost. Vyberte příslušný nástroj v horním menu a poté nakreslete zdi na pracovní ploše. Je velmi praktické, že se už během tažení myši zobrazují rozměry. Dbejte na to, aby odpovídaly skutečnosti. Poté, co máte nakresleny všechny zdi, můžete do místnosti přidávat jednotlivé kusy nábytku a dekorace. Vlevo vyberte požadovaný kus nábytku a přetáhněte jej myší do vytvořené místnosti. Zvolte přesné umístění objektu, jeho otočení i výšku a upravte jeho vlastnosti v levém dolním okně dvojklikem na příslušnou položku. Můžete libovolně měnit rozměry objektů a také jejich barvu (někdy i texturu), vždy tak, aby výsledek odpovídal vaší představě.

<p>U každého kusu vybavení lze měnit spoustu parametrů</p>

U každého kusu vybavení lze měnit spoustu parametrů

Místnost osázejte všemi vytouženými kusy vybavení a zároveň sledujte 3D náhled v pravém dolním okně. Tento náhled můžete libovolně otáčet a přibližovat. V menu se můžete přepnout také do režimu virtuální prohlídky a doslova se místností projít. Během chvilky tak získáte skutečnou představu o tom, jak by interiér po úpravách vypadal. Výslednou scénu si můžete vytisknout či exportovat do pdf.

<p>Scénu je možné prohlížet ve 3D</p> <p>Scénou je možné procházet jako ve skutečnosti</p>

Scénou je možné procházet jako ve skutečnosti

Připadne-li vám výběr objektů nedostatečný, můžete si další objekty vytvořit sami nebo stáhnout již existující z webu aplikace.

Marně hledám, co bych mohl aplikaci vytknout. Snad jen menší počet předmětů v základní verzi aplikace.

Rychlejší než stěhování

Bez pokročilých počítačových znalostí si můžete ve chvilce vyzkoušet návrh interiéru. Aplikace Sweet Home 3D je zdarma, v češtině a přístupná nejen pro operační systém Windows, ale i Linux a Mac OS X. Načerpejte inspiraci a pusťte se do originálních návrhů, kde jediným omezením bude vaše vlastní fantazie. Je to tak snadné.