Aplikace TeamViewer patří do rodiny nástrojů pro vzdálenou správu systému a umožňuje se připojit na jiný počítač, jak v místní síti, tak i v internetu, a ovládat ho bez nutnosti být u něj fyzicky přítomen (postačí, že je spuštěná klientská aplikace). Mezi hlavní schopnosti tohoto programu patří přenos souborů pomocí integrovaného správce, vzdálené ovládání počítače přes LAN/internet, schopnost běžet bez nutnosti instalace apod. TeamViewer si dozajista najde své využití v mnoha různých situacích, počínaje od správy počítače kamaráda, až po vzdálenou správu korporátních serverů.

Instalace

Program najdete pod tímto článkem ke stažení. Instalace nabízí dvě možnosti. Buď aplikaci nainstalovat na váš počítač, nebo ji jen jednorázově spustit. Druhá možnost se hodí pro systémy a počítače, kde nemáte administrátorská práva (typicky třeba v zaměstnání). Označte volbu Install a klepněte na tlačítko Next. V dalším kroku klepněte na volbu personal / non-commercial use a pokračujte klepnutím na Next. Následuje odsouhlasení licenčních podmínek. Následující kroky lze projít pomocí klepání na tlačítko Next. Tímto samotná instalace končí. Program naleznete jak v nabídce Start tak na pracovní ploše.

Instalace - krok 2

Instalace - krok 2

Nastavení spojení

Po spuštění programu uvidíte vlevo v modrých polích své ID a Password (heslo). ID je pro váš počítač stejné, ale heslo se mění každé spuštění, nemá tedy cenu si jej pamatovat. V pravé části je cesta ke spojení s jiným počítačem. Pokud spustíte jen klienta programu bez instalace, pak nemáte možnost nic měnit ani nastavovat, pouze řeknete majiteli velké instalované verze své ID a Password, čímž jej pustíte do vašeho počítače. Pokud bude ale váš počítač sloužit hlavně směrem ven k přístupu do dalších počítačů, pak nebudete heslo ani ID vůbec potřebovat.

Hlavní prostředí desktopového klienta

Hlavní prostředí desktopového klienta

Nastavení programu naleznete v nabídce Extras pod volbou Options. Na kartě General vás čekají jen obecná nastavení. Můžete zde zadat své jméno, které se pak objeví v záhlaví otevřeného okna cizího počítače. Karta Remote Control optimalizuje náročnost na přenos dat. Pokud má váš protějšek pomalé připojení k internetu, vypněte zobrazení pozadí plochy pomocí odznačení volby Remove remote wallpaper. Možnosti záložky Presentation asi využijí spíše firemní správci sítě. Pokud máte vy i váš protějšek dost rychlé připojení k internetu, nemusíte v podstatě žádnou volbu menu měnit. Zkuste tedy nejprve spojení, bude-li bez problému fungovat, pak nic neměňte.

Nastavení

Nastavení

Připojení a přenos souborů

Na vzdáleném počítači musí běžet buď kompletní instalace programu, nebo alespoň klient, fungující bez instalace. Po jeho spuštění vám váš protějšek sdělí jeho osobní ID, které vepíšete do prázdného pole ID na pravé straně okna programu. Klepněte na tlačítko Connect to partner a počkejte na navázání spojení. Pokud se spojení úspěšně naváže, budete požádání o vložení hesla ke vzdálenému počítači. Když ho správně vložíte, máte kompletní přístup k počítači na druhé straně a můžete jej ovládat ze svého počítače. Ukončit spojení může majitel vzdáleného počítače zavřením klienta programu TeamViewer.

Práce se vzdálenou plochou

Práce se vzdálenou plochou

Chcete-li mezi počítači přenášet soubory, pak klepněte na tlačítko File Transfer, které je umístěno v horní části okna. Pokud na volbu klepnete, pak se otevře okno, kde je nalevo váš počítač a napravo počítač vzdálený. Stačí jen soubor vybrat a myší přetáhnout. Nabídka Action skýtá také zajímavé volby. Položka Switch sides with partner může vzdálený počítač prohodit s tím vaším. Tuto volbu má pouze počítač se spuštěnou aplikací jako server.

Transfer souborů

Transfer souborů

Funkce Remote reboot dovoluje vzdálený počítač restartovat, vypnout nebo jen přistoupit do nabídky, která se standardně objevuje po stisknutí klávesové kombinace Ctrl+Alt+Del. Volba Disable remote input zapříčiní, že se u vzdáleného počítače zablokuje klávesnice a myš. Pomocí menu View můžete měnit kvalitu, hloubku barev, rozlišení, aktivní okno a mnoho dalšího. Poslední volba Extras skrývá několik důležitých funkcí. Pomocí Record lze nahrávat vše, co jste na vzdáleném počítači dělali. Dobrá je také služba Chat, kdy můžete se vzdáleným uživatelem komunikovat skrze chatovací prostředí zdarma.

Jednoduchý chat

Jednoduchý chat

Resumé

Program TemViewer je vhodnou alternativou k programu VNC, který je již zavedený a používá se na vzdálené připojení k ploše v řadě firem. Oproti tomuto programu ale TeamViewer nabízí neuvěřitelně jednoduché ovládání a dovoluje spojení také s VNC - tím může pro řadu uživatelů způsobit zabítí dvou much jednou ranou.