Komunikátorů a různých způsobů, jak se spojit přes internet se svým okolím, existuje spousta. MSN, Jabber, IRC, klasický mail a sociální sítě jako je Facebook, nebo Twitter jsou jen zlomek toho, co je na poli online komunikace k dispozici.

Několik různých klientů a nepřeberné množství účtů není úplně ono a tak mnoho uživatelů raději sáhne po alternativních tzv. multiprotokolových komunikátorech. Jedním z nich je povedený Trillian Astra, který se díky spoustě funkcí a dalších doplňků řadí mezi ty nejlepší. K dispozici je ve dvou verzích a to BASIC - (zdarma) a PRO - (25$).  Dnes se podíváme na vydařenou freeware verzi.

<p> </p>

Instalace

Odkaz na stažení programu nalezete pod článkem. Instalace je v tomto případě velice jednoduchá, a tak by s ní neměl být problém. Po otevření instalačního souboru se stačí úspěšně proklikat až ke zdárnému konci. Jediným problémem by mohla být absence češtiny při instalaci, a tak si dejte pozor na instalaci mnohdy otravného Ask toolbaru. Dále vám bude nabídnut šikovný doplněk xobni do outlooku, který však pro fungování programu není nutný. Celá instalace trvá několik minut a zabere vám kolem 30 MB na vašem harddisku.

<p> </p> Instalace Ask toolbaru není nutná, jedná spíše o "otravný" doplněk a proto doporučuji odškrtnou obě volby.

Registrace

Po úspěšné instalaci a spuštění programu budete vyzváni k registraci, nebo přihlášení ke stávajícímu Astra profilu. Registrace je nutná, neboť se pod tento profil budou shromažďovat vaše další služby. Navíc samostatný Astra profil slouží jako další z klientů pro komunikaci s lidmi, kteří tento program také vlastní. Po vyplnění několika údajů vám na mail přijde aktivační kód a již vám nic nebude bránit ve využívání programu.

<p> </p>

Po vyplnění několika údajů můžete konečně přejít k využívání samotného programu.

Funkce a rozhraní

Trillian Astra je navlečen do velice líbivého grafického kabátku, který vám nabídne mnoho dalších témat (skinů). V základu jich je kolem 30 a tak si jistě každý přijde na své a pokud ne, je možné si stáhnout další přímo ze stránek výrobce, nebo českých fan stránek. Milým překvapením je podpora mnoha jazyků včetně češtiny. V základu je vše samozřejmě anglicky, a pokud si chcete jazyk změnit stačí kliknout na: Trillian > Preferences > Instalation&Startup > A zde v kolonce Language změnit na "Česky".

<p> </p>

Uvítací obrazovka nabídne spuštění vytvořených účtů a také tvorbu nových.

<p> </p>

Možností nastavení je doslova nepřeberné množství.

Prostředí programu je velmi podobné ostatním komunikátorům a tak by si měl každý bez problémů zvyknout. Kromě stovek emotikonů (smajlíků), a různých skinů umí Astra také tzv. chytré odkazy, kde vám pomocí Wikipedie  zobrazuje význam slov, které vám někdo napsal. V praxi to funguje tak, že stačí na dané slovo najet myší a ihned se vám zobrazí výpis z Wikipedie. Tato funkce mě zaujala, ale pro někoho může být nevýhodou, že zobrazované výsledky jsou jen v angličtině.

<p> </p>

Jednoduchá skinovatelnost a mnoho různých klientů jsou hlavním tahákem Trillianu.

Samozřejmostí jsou pak funkce historie, hromadný chat, zasílání souborů a pro ty co mají Trillian můžete také zprávu "nakreslit" a takto si chatovat. Díky doplňkům lze do programu dostat další užitečné funkce jako je vyhledávání na internetu, zobrazení aktuálního počasí, slovník atd.

<p> </p> <p> </p>

Spousty užitečných funkcí a doplňků mnoho lidí jistě ocení.

Trillian podporuje služby AIM, ICQ, Windows Live Messenger, Yahoo Messenger, Jabber, Google Talk, MySpaceIM, IRC, Skype a další. Nechat si zde můžete zobrazit i nově příchozí mailové zprávy a dění z Facebooku a Twitteru. To vše může samozřejmě běžet naráz a tak budete konečně v tom pravém smyslu Online. Několikanásobné připojení k témuž protokolu, nebo například šifrování komunikace jsou už spíše takový  bonus navíc.

<p> </p>

Webové rozhraní je velmy povedené.

Aby toho nebylo málo nabízí výrobce programu přímo na svých stránkách využívat funkce programu, bez jeho instalace ( vše pracuje na podobném principu jako služba meebo). To ocení především ti, co chtějí ke svým účtům přistupovat např. z práce a míst, kde nemohou program nainstalovat. Vlastníky Iphonu jistě potěší Iphone verze, díky které mohou být neustále online.

Závěr

Trillian Astra mě jako komunikátor nadchl a to nejen spoustou funkcí a možností rozšíření, ale také příjemným vzhledem a jednoduchým ovládáním. To vše ve verzi, která je zdarma a plně lokalizovaná do češtiny. Pokud hledáte multifunkční komunikátor zcela zdarma, bude Trillian Astra tím pravým.