Linux na opravu Windows? Co to je?

Trinity Rescue Kit je menší linuxová (tedy freewarová) distribuce, specializovaná především na opravu Windows zvenčí - tedy bez spouštění Windows (některé úkony lze použít i pro Linux nebo Apple). Základní úkony přitom díky menu zvládnete bez znalostí Linuxu.

Trinity Rescue Kit (TRK) v jeho nejnovější verzi 3.4 lze stáhnout v podobě tzv. ISO-souboru, tedy obrazu disku, který je nutné po stažení vypálit na CD (třeba pomocí CDBurnerXP nebo DeepBurner). K dispozici je i samovypalovací verze pro Windows (tj. program, který vám ve Windows vypálí TRK na CD).

Po spuštění počítače (s opravovanými Windows) s CD v mechanice se nejprve zobrazí spouštěcí obrazovka s výběrem možností, jak spustit TRK. Po 10 sekundách bude počítač sám pokračovat ve spouštění. (Pokročilejší uživatele a odborníky bych upozornil např. na možnosti 2 - pro uvolnění CD mechaniky, např. kvůli zálohování na CD - a 11 - pro řešení rozsáhlých problémů v síti.)

Spouštěcí menu s mnoha možnostmi bootování

Spouštěcí obrazovka Trinity Rescue Kit

Asi po minutě se zobrazí menu se seznamem všech běžných úloh, které je možné provádět. Menu je možné procházet pomocí klávesnice.

Hlavní menu s nástroji

Hlavní menu Trinity Rescue Kit

Co vše tedy TRK vlastně umí?

Trinity Rescue Kit je silný nástroj, z kterého dokáže odborník dostat maximum. My se zde budeme věnovat jen vybraným možnostem, které jsou dostupné a srozumitelné i laikům.

Submenu s možnostmi resetování uživatelských hesel Windows

Jdeme mazat hesla...

Asi nejčastější volbou bude Windows password resetting čili odstranění uživatelského hesla (příp. hesel) ve Windows. Nečekejte odhalení hesla administrátora - nicméně i prosté zrušení jeho hesla umožňuje získat nad počítačem plnou kontrolu (také se vám už stalo, že po vás Windows v notebooku chtěly heslo uživatele Administrator?). Po odstranění hesla stačí restartovat počítač, spustit Windows a danému uživateli vytvořit heslo nové. Pozor: Pokud odstraníte něčí heslo neoprávněně, jeho uživatel to rozhodně nebude považovat za dobrý vtip!

Další užitečnou volbou je Virus scanning. K dispozici je 5 různých antivirových programů, které však nejsou (s výjimkou Clam AV) kvůli odlišným licencím přímo zahrnuty do distribuce - pro jejich stažení je nutné připojení k Internetu. Je sice možné si TRK upravit (příkazem updatetrk v příkazové řádce) a zahrnout do něj i stažené antiviry, kvůli jejich aktualizacím je však vhodné i pak mít připojení k dispozici.

Pro správu souborů můžete použít Midnight Commander (správce souborů připomínající Norton Commander nebo Total Commander), případně můžete zvolit Run a Windows Fileserver (Spustit souborový server Windows, tj. umožnit sdílení souborů z Windows přes síť) a vaše soubory se stanou přístupnými přes lokální síť. Případně můžete spustit SSH (Secure shell) server a nechat celou opravu počítače na odborníkovi.

Samozřejmostí je zálohování nebo odstranění nepotřebných souborů ve Windows.

Když potřebujete celý systém Windows tak, jak je, zkopírovat na jiný počítač, můžete využít Mclone - replikaci celého počítače po síti.

Dále zde najdete možnosti týkající se sítě (nalezení dalších síťových rozhraní, nastavení IP adresy, sledování síťového provozu - sniffing).

To už se ale dostáváme k možnostem pro pokročilé. K nim určitě patří spuštění linuxové příkazové řádky - shellu nebo přímo ukončení celého menu a vstup do shellu. V takovém případě se však již neobejdete bez znalosti linuxových příkazů (pokud jste se sem dostali omylem, zkuste "exit" pro ukončení shellu, příp. "reboot" pro restart počítače a tedy i TRK).

Využít zde můžete např. nástroje pro obnovu diskové oblasti, obnovu smazaných nebo poškozených dat nebo opravu zaváděcího sektoru (boot sektoru) disku.

Ve zcela krajním případě se lze předem domluvit s autory programu a využít jejich vzdálené podpory včetně možnosti opravy Windows na dálku. (Můžete ovšem využít i vlastní vzdálenou podporu přes ssh, jak již bylo uvedeno výše.)

Závěr

Trinity Rescue Kit je tzv. "must have" pro mírně i značně pokročilé uživatele Windows. Umí resetovat uživatelská i administrátorská hesla, provádět antivirovou kontrolu bez spuštění Windows, odstranit nepoužívané soubory, zálohovat a obnovovat soubory a disky, zkopírovat po síti celý počítač, umožňuje využít vzdálenou podporu, sledovat síť, opravit zaváděcí sektor disku a další užitečné věci. Vše je přitom řešeno přehledným a menu, takže k provádění běžných příkazů nejsou zapotřebí příliš hluboké znalosti, a k dispozici je velmi podrobná nápověda. Nevýhodou je fakt, že celý Trinity Rescue Kit včetně nápovědy je pouze v angličtině.