Míša je v obchodě. Jakub je v kanceláři. Kde je Míša? Pravděpodobně znáte odpověď, což svědčí o vaší inteligenci, jiné to ovšem je, pokud tyto otázky zadáte jistým strojům.

Vědci Facebooku v New Yorku se zabývají například i těmito otázkami, aby vyzkoušeli jejich algoritmy a dopracovali se tak k lidsky myslícím strojům. Vývojářům jejich poznatky pomůžou například k sofistikovanějším způsobům, jak lépe třídit statusy, novinky a další obsah na vaší vlastní facebookové zdi. Důležité v dnešní uspěchané době je mít na očích přesně to, co v daný okamžik potřebujete a neobtěžovat uživatele zbytečnými banalitami.

V delším časovém horizontu si Facebook například dal za úkol vytvořit digitálního hlasového asistenta, který by zvládl skutečný rozhovor s lidmi, na rozdíl od naskriptovaných odpovědí podobných hlasových asistentů od konkurenčního Googlu či asistentky Siri od firmy Apple.

Celý test má celkem 20 otázek a měl by jej bez problému zvládnout jakýkoliv člověk. Nesmíme však zapomenout zmínit, že zatím žádný z vyzkoušených počítačových algoritmů nedokázal na všech 20 otázek uspokojivě odpovědět. Je-li to dobře, či ne, již nechám na posouzení každému z vás zvlášť.

Zdroj: newscientist.com