Nová verze programu Zoner Photo Studio 13 přináší zejména inovace v oblasti rychlosti a kvality zpracování a také několik důležitých novinek pro kreativní práci. K nejvýznamnějším vylepšením došlo v oblasti úpravy jádra programu na plně 64bitovou architekturu, optimalizace pro vícejádrové procesory, vylepšené a vyladěné rozhraní programu, fulltextové vyhledávání, kompletní implementace průhlednosti v Editoru, práce s PDF a mnoho dalšího. V dnešním článku se zaměříme na možnosti úpravy fotek a na nejčastější nástroje pro úpravu fotografií z digitálního fotoaparátu.

Akce

Ve spolupráci s obchodem sw.cz jsme připravili pro čtenáře Digitálně.cz speciální sváteční slevu 20% na nejnovější verzi Zoner Photo Studio 13 PRO.


 

Pro uplatnění slevy navštivte http://www.sw.cz/zoner_pro a použijte následující slevový kupon: "StaH3".

Akce platí do 31.10.2010.

Instalace a první nastavení

Instalační program naleznete pod tímto článkem. Zkušební verze programu bude fungovat bez omezení po dobu 30ti dnů. Poté si program budete muset zakoupit nebo budete muset přejít na bezplatnou verzi, která je ovšem postavena na minulé generaci programu, tedy na verzi 12. Instalace je jednoduchá a intuitivní. Výhodou je, že můžete program nainstalovat vedle instalace starší verze. V rámci instalace si můžete vybrat Expresní nebo Uživatelskou. Jste-li jen trochu více znalí, pak vám doporučuji Uživatelskou, kde si můžete nastavit více voleb.

Instalace ZPS

Instalace trvá doslova jen několik sekund. Po jejím dokončení se spustí Průvodce prvním spuštěním. Tento průvodce dovede jednak importovat data a nastavení z předchozích verzí Zonera a dovolí vám ZPS 13 nastavit dle vlastní libovůle. Pokud máte novou verzi jen na zkoušku, tak možná import dat ze starší verze není úplně rozumným řešením. Důležitější je nastavit, zda chcete po otevření souboru z disku spustit Prohlížeč nebo rovnou Editor. Mě se osvědčilo spouštět rovnou Editor.

Import dat ze starší verze ZPS

Stažení fotografií z fotoaparátu

Možností, jak stáhnout fotografie z fotoaparátu je několik. Buď vložíte paměťovou kartu do čtečky karet, nebo připojíte fotoaparát kabelem k počítači. Drtivá většina moderních přístrojů se k počítači přihlásí stejně jako kupříkladu Flash disk a poté postačí zkopírovat obsah paměťového média do složky na pevném disku. Pokud s tímto nemáte zkušenosti, můžete využít i nástroj integrovaný ve Windows. Připojte fotoaparát k počítači, nebo vložte do čtečky paměťových karet vyjmutou kartu z těla přístroje.

Stažení fotek z fotoaparátu

V dialogu vyberte možnost Import obrázků a videí a klepněte na tlačítko OK. Obrázky můžete označit určitým popiskem, například názvem alba. Klepněte ale na volbu Nastavení importu. Nyní pomocí tlačítek Procházet určete, kam mají být fotky a videa nahrány. Klepněte na tlačítko OK a poté na tlačítko Import. Nyní proběhne nahrání fotografií a videa do počítače, do zvolené složky. Jakmile import skončí, otevře systém složku s obrázky.

Základní úprava fotografií

Než začnete na fotografie aplikovat nejrůznější efekty a filtry, je dobré, když odstraníte základní vady obrazu. Některé editační funkce lze aplikovat přímo z modulu Správce. Kompletní paletu funkcí ale naleznete při otevření fotografie v Editoru v levé části. Pokud si nejste jisti, co která ikona znamená, ponechejte nad ní kurzor myši a přečtěte si význam funkce v bublinkové nápovědě. Z úprav je nejvhodnější v první řadě srovnat horizont fotografie a zajistit ať budovy a objekty na fotce tzv. nepadají.

Základní rohraní správce fotografií

To provedete pomocí funkce Srovnat horizont. Linku, která se objeví nad fotografií, vedete tak, aby kopírovala buď horizont, nebo linii budovy. Pro použití klepněte na tlačítko Použít v horním pásu ikon. Pakliže máte na fotografií budovu, která jakoby padá dozadu či dopředu, můžete využít funkci Srovnat kolinearitu. Nad fotografií se objeví dvě linie, které musí kopírovat jednotlivé strany padající budovy. Po klepnutí na tlačítko Použít se budova vyrovná a vypadá lépe.

Editor fotografií

Další operací je ořez fotky. Pokud máte na fotografii nežádoucí objekty, pokud není ideální kompozice a celkově chcete zvýraznit jen určitou část fotografie, pak klepněte na tlačítko Oříznout. V horním panelu můžete vybrat poměr ořezu. Pokud plánujete fotografii vyvolat ve fotolabu, je vhodné zachovat poměr stran 3:2 resp. 2:3 u fotografií na výšku. Jakmile jste s ořezem spokojeni, klepněte na tlačítko Oříznout v horním panelu a ořez bude proveden.

Prohlížeč obrázků

Nachází-li se na fotografii efekt tzv. červených očí, je velmi vhodné, provést jeho odstranění. Pomocí funkce Redukovat červené oči dojde po klepnutí do fotografie k odstranění této vady. V horním panelu máte možnost přepnout funkci také do režimu, kdy odstraní tzv. svítící oči. Ty se často vyskytují u zvířat, pokud je fotografujete pomocí blesku. V dolní části levého panelu naleznete ještě funkce pro označení části obrazu - tedy výběr. Novinkou je například Magnetické laso, které velmi přesně kopíruje tvar objektů na fotografii.

Úprava formátu RAW

Pokud chcete provést automatické vylepšení fotografie, pak klepněte v menu Vylepšit na volbu Automaticky vylepšit. Alternativou této funkce je ve stejném menu položka Vylepšit expozici. Ta navíc dokáže provést korekci vyvážení bílé barvy. Chcete-li fotografii doostřit, pak zkuste funkci Doostřit v nabídce Vylepšit. Platí zde ovšem, že doostření je znatelné spíše na již zmenšené fotografii. Změnu velikosti lze snadno provést v nabídce Upravit, Změna rozměrů. Ve stejné nabídce naleznete také volby pro otočení obrázku oběma směry nebo jeho převrácení.

Aplikace filtrů a efektů

Kromě základních úprav lze na fotografie aplikovat nejrůznější efekty. Drtivou většinu z nich naleznete v nabídce menu Efekty. Je zde přítomný například převod na Odstíny šedi, čímž vytvoříte jednoduše černobílou fotografii. Chcete-li naopak co možná nejvíce zvýraznit barvy ve fotografii, využijte novou funkci ZPS 13 s názvem Posun barev. Pomocí kapátka si vyberete určitou barvu ve fotografii a pak ji upravíte co do barevnosti a sytosti. Vzniknou tak velmi hezké výtvory.

Tvorba kalendáře

Pomocí funkce Barevného tónování lze fotku tónovat do nejrůznějších odstínů. Jde o obdobu černobílé fotografie, pouze s prioritou určité barvy. Dále Zoner obsahuje řadu nejrůznějších efektů, jako je kresba tužkou, negativ, olejomalba a další. Nejlepší variantou je, když si efekty vyzkoušíte a zjistíte tak, jaký by byl pro vaše fotografie použitelný. Vždy se můžete pomocí klávesové zkratky CTRL+Z vrátit k předchozí verzi fotky, kde ještě nebyl efekt aplikován.

Nastavení ZPS

Závěrem

Zoner Photo Studio 13 je již dospělým grafickým editorem a zvládne i pokročilé úpravy. Pokud si otestujete funkce editoru důkladně, zjistíte, že dokáže i z relativně špatné fotky dostat maximum. Kromě toho lze v ZPS jednoduše vytvořit prezentační DVD z fotek, kalendář nebo exportovat fotografie přímo na Facebook nebo Twitter.

Akce

Ve spolupráci s obchodem sw.cz jsme připravili pro čtenáře Digitálně.cz speciální sváteční slevu 20% na nejnovější verzi Zoner Photo Studio 13 PRO.


 

Pro uplatnění slevy navštivte http://www.sw.cz/zoner_pro a použijte následující slevový kupon: "StaH3".

Akce platí do 31.10.2010.