Nejpoužívanější browsery jsme naposledy podrobili velkému klání v prosinci 2015, což už je nejen hezkých pár měsíců, ale také mnoho a mnoho verzí. Tehdy se nám dostal pod ruku Chrome 47, Firefox 42 a Edge 13. Nejdelší vývojový cyklus má z této trojice Edge, který je i tak mnohem rychlejší než tomu bývalo u nových verzí Internet Exploreru. Edge vychází jen spolu s velkými updaty Windows 10, což by mělo být dle nejnovějšího závazku Microsoftu každého půl roku.

"První trojka" prohlížečů

"První trojka" prohlížečů

Začátkem dubna dorazila aktualizace Creators Update, která tak přinesla Edge 15. Firefox zatím dospěl k verzi 53 a Chrome k číslu 58. Vývojáři tedy měli dost a dost času posunout technologie opět o kus dál a zajímavé bude zjistit, nakolik se jednotlivým rivalům v uplynulém období zadařilo. Zmíněnou trojici podrobíme naprosto stejným úkolům jako v roce 2015.

Výkonnostní testy

Google se nedávno vyjádřil, že klasické testy vývoji prohlížečů vlastně škodí. Firmy totiž z marketingových důvodů programátory tlačí k optimalizacím pro známé benchmarky, které však nemusí být natolik kvalitní, aby odrážely skutečně realitu.

Microsoft Edge 15

Microsoft Edge 15

Ten který prohlížeč pak může dosahovat úctyhodného skóre v benchmarku, ale ve srovnání s konkurencí při běžné práci v různých parametrech pokulhává. Spolu s tímto prohlášením Google také ukončil podporu svého výkonnostního testu Octane.

Mozilla Firefox 53

Mozilla Firefox 53

Ať se budoucí trendy vyvinou jakkoli, aktuálně je správná chvíle otestovat, nakolik jednotlivé prohlížeče v tradičních výkonnostních testech pokročily.

Google Chrome 58

Google Chrome 58

Někteří výrobci se čím dál více zaměřují na parametry jako je úspora baterie a my se podíváme, zda se tedy za dlouhé měsíce dokonce nezměnilo i pořadí jednotlivých protagonistů na stupních vítězů. Testovat budeme stejnou metodou a na stejném hardwaru jako minule, pouze operační paměť byla ze 4 GB rozšířena na 8 GB.

JetStream 1.1

JetStream je nástupce javascriptového benchmarku SunSpider, který vytvořili autoři vykreslovacího jádra WebKit. To dnes využívá prohlížeč Safari, avšak nové jádro Blink v Chromu z WebKitu přímo vychází - jde o relativně mladý fork.

V testu JetStream 1.1 opět vede MS Edge

V testu JetStream 1.1 opět vede MS Edge

Test se snaží být komplexní a zahrnuje i mnoho věcí z následujících benchmarků. Zajímavé je, že v JetStreamu vede stejně jako před rokem Microsoft s prohlížečem Edge a ostatní dva hráči si alespoň na papíře dokonce pohoršili. Minulý test nicméně dopadl podobně.

Speedometer 1.0

Benchmark Speedometer je ze stejné dílny jako JetStream, ale oproti hrubé výpočetní síle se zaměřuje na odezvu. Měl by tak lépe odrážet běžné procházení webu, kde uživatel hojně intereaguje s webovými aplikacemi plnými ovládacích prvků.

Speedometer

Speedometer 1.0

V konečném důsledku tak většinou ani nejde o to, jak rychle prohlížeč spočítá nějaký složitější úkol, ale jak rychle zareaguje na jednoduchý požadavek. Stejně jako minule i tentokrát drtivě vede Chrome. V případě Firefoxu a Edge se však pořadí obrátilo - tentokrát je lepší Edge. Je vidět, že v Redmondu se skutečně vyvíjí a třeba jen nepočítají peníze za licence.

Octane 2.0

Octane je benchmark od Googlu a v minulých dnech byl oznámen konec jeho podpory. Nový test přitom firma zřejmě nechystá. Jak již zaznělo, argumenty jsou takové, že prohlížeče se mají ladit pro skutečný web a nikoli pro benchmarky.

Octane 2.0

Přesto jsme pro srovnání browsery ještě otestovali a "překvapivě" zde opět vede Chrome. Dotahuje jej Firefox a s odstupem i Edge. I když rozdíly nejsou zásadní, v tomto testu si naopak polepšila Mozilla a Microsoft skončil poslední.

Kraken 1.1

Abychom tedy byli spravedlivý, musíme naopak zařadit i test Kraken, který vyvíjí zase Mozilla. Těžko říci, která firma přistupuje k benchmarku více nestranně, ale každopádně i v Krakenu vítězí Chrome.

Kraken 1.1

Kraken 1.1

Měří se zde doba potřebná na zpracování úkolů, takže menší číslo tentokrát znamená lepší výsledek. Chrome vyhrál i minule a stejné je rovněž pořadí všech zúčastněných soupeřů.

Peacekeeper

Peacekeeper je tak trochu z jiného soudku. Pochází od firmy Futuremark, která vyrábí známé 3D benchmarky pro grafické karty. Právě v tomto duchu se nese i její test pro webové prohlížeče, jenž se zaměřuje na grafický výkon.

Peacekeeper

Peacekeeper

Test zabere cca pět minut a prohlížeč otestuje stran přehrávání multimédií a grafiky zobrazené prostřednictvím technologií HTML5 Canvas, SVG a WebGL. Pořadí je opět stejné jako v minulých testech. Vede Chrome, jen s mírnou ztrátou za ním se nachází Firefox a Edge tentokrát klopýtá a zřejmě nestačí s dechem.

MotionMark 1.0

Letos nově zařazujeme ještě test MotionMark zaměřený rovněž na grafický výkon. Na svědomí jej mají opět vývojáři testů JetStream a Speedometer. Vyzkouší práci s grafickými primitivy, implementaci standardů SVG a CSS.

MotionMark 1.0

MotionMark 1.0

Měří grafický výkon jednotlivých technologií a jak je vidět, Chrome je opět na špici. Firefox o něco pokulhává a cca se stejným rozdílem na něj ztrácí i Microsoft Edge.

Podpora standardů

HTML5Test

Jednou z důležitých věcí je pak míra podpory nejnovějších technologií a standardů, která lze do jisté míry zjistit díky projektu HTML5Test.com, který je ovšem nezávislý na konsorciu W3C. Stránka prohlížečům udělí počet bodů dle toho, kolik "HTML5 věcí" umí. Současné maximum je 555.

Pořadí dle podpory HTML5

Pořadí dle podpory HTML5

V tomto testu již tradičně obsadil první místo s přehledem Chrome, a to aktuálně s 519 body. Za ním následuje Firefox s 474. Protože jsme nepřejícní zpátečníci, pro Edge jsme si ještě ponechali třetí příčku, i když dosahuje 473 bodů. Mladý Edge je však v implementaci nových technologií nejprogresivnější a jde o to, jakou cestu stihne během dalšího půl roku urazit. Klidně je možné, že Firefox na něj již příště nedosáhne.

ECMAScript 7 (2016)

ECMAScript je standard, z něhož vychází důležité scriptovací jazyky jako JavaScript, JScript a ActionScript. Ty se používají na webech a např. oproti PHP není kód vykonáván na serveru, ale přímo prohlížečem. S rozvojem webových aplikací se dnes JavaScript řadí k nejdůležitějších programovacím nástrojům a rychlost jeho zpracování hodnotily i benchmarky výše. Nejnovější standard z roku 2016 pak nejlépe podporuje Firefox, a to z rovných 87 procent. V závěsu je Chrome s 81 procenty a se 76 procenty stojí na poslední příčce Edge.

Shrnutí

Interpretovat výsledky je poměrně těžké. I když byl použit naprosto stejný hardware, v některých testech se prohlížeče dokonce zhoršily, což však o skutečnosti nemusí nic moc vypovídat. Čas, kdy se prohlížeče srovnávaly skrze benchmarky, možná minul a vývojáři se začínají snažit i v jiných směrech.

Výsledky z prosince 2015 a aktuální stav

Výsledky z prosince 2015 a aktuální stav

Nutné je říci, že dostupné testy již také delší čas nikdo neaktualizoval, takže mohou pracovat se zastaralými frameworky, na něž již prohlížeče nejsou optimalizovány. Na závěr je určitě vhodné uvést i tabulku, která porovnává výsledky z roku 2015 a ty aktuální. Zeleně jsou označeny lepší výsledky.