Vývoj trhu v posledním měsíci postupoval směrem, kterým si již delší dobu ubíral. Hlavním vítězem je již delší dobu Google, který slaví na všech frontách. V oblasti vyhledávání opět posílil a již drží více než 81% podíl celosvětově. Kde se však Googlu až do nedávné doby nedařilo, bylo odvětví internetových prohlížečů, ve kterém podíl Chrome již delší dobu stagnoval. Větší prosazení a také nové verze však způsobují pomalý nárůst podílu a již se dostává na pozice, které si dokázal vydobýt během svých prvních dnů na trhu.

 

<p>Google Chrome se vrací na pozice, na kterých začínal</p>

Google Chrome se vrací na pozice, na kterých začínal

 

Slavit může také prohlížeč Firefox, který se poprvé dokázal celý měsíc udržet nad hladinou 20% podílu. Když se ovšem na jednom konci přidá, na druhém se musí ubrat. A právě tento druhý konec drží Internet Explorer, který se už těsně propadl pod hranici 70%.

 

<p>Firefox konečně překonal hranici 20%</p>

Firefox konečně překonal hranici 20%

 

Situaci Microsoftu nezachraňuje ani fakt, který ukazuje na pokračující přechod uživatelů k systému Windows Vista, který již používá více než pětina uživatelů. Děje se tak na úkor systému Windows XP, který během jednoho měsíce ztratil téměř 2% trhu.

 

<p>Ztracený podíl Windows XP získává Vista</p>

Ztracený podíl Windows XP získává Vista

 

Největší zajímavostí je ovšem pokles součtu podílů všech verzí Windows pod 90%. Své místo pod sluncem si tak začínají dobývat i počítače od společnosti Apple a operační systém Linux.

Statistiky zveřejňuje Net Applications na svém webu.