Pozadí na ploše může být sebehezčí, ale pokud je statické a nemění se, často se po čase okouká a není již tak zajímavé. Novou a originální možností, jak mít každou chvíli jiné pozadí, je program Pozadí z webky, který na naše monitory přináší obrázky z webkamer z celé republiky. Pokud máte rádi hezká panoramata českých hor či výhledy na náměstí větších měst, budete jistě programem nadšeni.

Rychlý začátek

Program si můžete stáhnout z odkazu, který je uveden na konci článku. Instalace je snadná a proběhne jistě bez sebemenších problémů. Po jejím dokončení už můžete aplikaci spustit a pokochat se výhledem na nabízené snímky webkamer. Autorem programu je Jan Macháček, a tudíž si jistě hned při prvním spuštění všimnete, že je rozhraní programu v češtině a všechny zobrazované lokace jsou z naší republiky. To je právě důvod, proč je aplikace tak výjimečná.

<p> Ukázka pozadí - Janské lázně</p>

Ukázka pozadí - Janské lázně

Práce s programem je velmi snadná a veškerá interakce probíhá v hlavním okně. Na obrázku můžete vidět, že okno aplikace obsahuje hned 12 náhledů na vybrané kamery. Klikem na kterýkoliv náhled dojde k jeho aktualizaci a následné umístění na plochu monitoru. Až tak snadné to je. Nic nemusíte ze začátku nastavovat, prostě stačí kliknout a obrázek nahradí pozadí monitoru.

<p>Hlavní okno a výběr ze 12 náhledů</p>

Hlavní okno a výběr ze 12 náhledů

Nad náhledy si lze všimnout 3 tlačítek s jasným významem. Jedním kliknutím můžete obnovit všechny náhledy a získat jejich aktuální podobu, vypnout obnovování obrázku plochy nebo uložit vybrané pozadí, pokud se vám líbí. Ukládat lze do formátů bmp a jpg, což pro účely uložení asi 2 megapixelových fotek bohatě stačí.

Jen 12 webkamer? Ale kdepak...

Dvanáct pozic pro náhledy může svádět k myšlence, že je oněch 12 kamer konečné číslo, které program nabízí. Ve skutečnosti je však dostupných webkamer mnohem více - asi 35. Jsou však poměrně dobře schovány a věřím, že může být pro uživatele problém je vůbec najít. Dvanáct náhledů totiž slouží jen jako pozice pro oblíbené kamery. Na každou pozici si lze umístit zvlášť jakoukoliv kameru z výběru. Pokud se chcete podívat i na další kamery, stačí jít do nabídky Nastavení a tam vybrat možnost Změna kamer. U každého náhledu se objeví ikona křížku v pravém horním rohu. V momentě, kdy kliknete na křížek, dojde k zobrazení seznamu dostupných webkamer, z nichž si můžete jednu vybrat. Zobrazeny pochopitelně nejsou ty kamery, které jsou již vybrány v ostatních 11 náhledech. Nedojde tak k žádným duplicitám. Po dokončení změn je pak ještě nutné kliknout na tlačítko Dokončit úpravu kamer. Celý postup je dost krkolomný a jistě by šel vyřešit například jednoduchým stránkováním se zobrazením úplně všech kamer.

<p>Řazení podle polohy</p> <p>Řazení podle typu kamery</p>

            Řazení podle polohy | Řazení podle typu kamery

Procházení všech nabízených webkamer s tímto postupem zabere poměrně mnoho času a navíc s tím omezením, že nemůžete najednou zobrazit více jak 12 náhledů. Prostě škoda.

Nastavení programu

Velmi důležitým prvkem je v tomto případě nastavení. Naleznete zde tradiční volby, jako je spouštění po startu či zjišťování aktualizací. Nastavit lze ale i kamery. Spolu s obrázkem z webkamery lze na ploše monitoru zobrazit i obrázek radaru. Ten poskytuje přehled o aktuální srážkové činnosti na celém našem území. Tuto možnost můžete zapnout či vypnout právě v nastavení a dokonce zvolit umístění tohoto obrázku.

<p>Nastavení aplikace</p>

Nastavení aplikace

Součástí nastavení je i pochopitelně rychlost obnovování pozadí a obnovování náhledů. Při nastavování těchto hodnot dejte pozor na to, aby nedocházelo k obnově příliš často. Jednotlivé snímky mohou zabírat až 0,5MB a mohou tak výrazně zatěžovat vaše připojení k internetu. Najdete zde i volbu umístění tapety na monitor. Lze ji buď vsadit, nebo roztáhnout. Poslední možností je pak řazení kamer při výběru. Nabízejí se hned dvě možnosti. Tou první je řazení podle lokality, ve kterém se snadněji vyznáte, nebo podle typu kamer, tedy spíše podle společností, které je provozují.

<p> Ukázka pozadí - Pec pod Sněžkou</p>

Ukázka pozadí - Pec pod Sněžkou

Hodnocení na závěr

Na aplikaci se mi moc líbí jednoduchost prvního použití a bezproblémová funkčnost. Rovněž musím ocenit široký výběr kamer, možnost uložení snímku nebo automatické zjišťování novější verze. Moje kritika může směřovat pouze k nepraktickému výběru jiných kamer a také k pevné výšce okna, které nebylo na menším displeji zcela viditelné. Jinak je ale program Pozadí z webky výborným produktem, který si jistě zaslouží pochvalu a pokud bude i nadále vyvíjen správným směrem, jistě se dočká zástupu spokojených uživatelů. Je zdarma, česky a jednoduše funguje.