Ashampoo Burning Studio Free je bezplatnou verzí oblíbeného nástroje na vypalování optických disků. Tato verze postrádá pár pokročilých funkcí jako je například převod videa do formátu DVD-Video, tisk obalů a úprava obrazů. Mezi podporované formáty patří CD, DVD a Blu-ray Disc. Vypalovat lze data, hudbu i video. Program disponuje jednoduchým a přehledným rozhraním, ve spojení s českou lokalizací jde o ideální nástroj pro začátečníky a mírně pokročilé uživatele. Kromě běžných funkcí je obsažena i podpora pro zálohování dat a ripování hudebních CD.

Instalace a první spuštění

Program Ashampoo Burning Studio Free najdete dole pod článkem přímo ke stažení. Instalace je poměrně jednoduchá, i když je v angličtině, nevyžaduje ale žádná speciální nastavení, postačí klepat na tlačítka Next, Install a Finish. Po dokončení instalace se program automaticky spustí. Samotný program je lokalizován do češtiny. Ihned po spuštění vám program nabídne odběr zpravodajských kanálů. Doporučujeme odklepnout obě volby, aby byly neaktivní a pokračovat tlačítkem OK. Průvodce vypalováním, který se právě otevřel je rozdělen do několika možností. Z hlavní obrazovky se tak dostanete do všech důležitých částí programu.

 Instalace Ashampoo Burning Studio Free

Mazání a kopírování celých disků

Pokud chcete smazat CD nebo DVD nosič, pak klepněte na poslední volbu v nabídce pojmenovanou Smazat CD-RW, DVD+RW. Pokud máte více vypalovacích mechanik, můžete z nabídky zvolit tu, kde máte disk ke smazání. Ponecháte-li zatrženu volbu Rychlé mazání, pak bude přepisovatelný disk smazán během chvilky. Kopírování celých disků je také otázkou několika klepnutí. Nejprve vyberte z hlavní nabídky programu možnost Kopírovat CD/DVD/Blu-ray Disk.

Ashampoo Burning Studio Free

Nyní vložte do mechaniky zdrojový nosič. Proběhne krátká kontrola, zda je disk v pořádku, pokračujte klepnutím na tlačítko Další. Nyní vyčkejte, než se zdrojový nosič načte. Průběh načítání můžete sledovat na vizuálním ukazateli. Jakmile načítání skončí, klepněte na tlačítko Další, vyměňte v mechanice zdrojové médium za prázdný nosič a klepněte opět na tlačítko Další. Vypalování bude dokončeno a nosič vysunut.

Mazání CD / DVD

Data rovnou na nosič

Jestliže chcete ze svého disku vypálit data na prázdný nosič, pak klepněte v hlavní nabídce na volbu Vypalování souborů a adresářů. Rozbalí se nabídka, kde lze jednak vytvořit nový datový disk nebo aktualizovat existující. Klepněte na možnost Vytvořit nový CD/DVD/Blu-ray disk. Nyní se objeví dialog pro přidání souborů na nosič. Přidání souboru nebo složky provedete pomocí tlačítka Přidat a vybráním souborů z vašeho pevného disku.

Přidávání obsahu na nosič

Tento proces můžete opakovat i vícekrát. Do pole Název vepište jmenovku nového disku. Pokračujte klepnutím na tlačítko Další. V dalším kroku bude zkontrolována přítomnost prázdného nosiče v optické mechanice. Pokud jste jej zatím nevložili, tak to učiňte. Nyní klepněte na tlačítko Změna nastavení. V nastavení si můžete zvolit rychlost vypalování, kontrolu zapsaných souborů nebo počet kopií.

Možnost změny preferencí před zahájením vypalování

Pokud v nastavení zaškrtnete volbu Uzavřít CD/DVD, pak bude nosič finalizován a nebude na něj možné v budoucnu přidat další soubory. Z toho důvodu tuto volbu raději nezatrhávejte. Své volby potvrďte tlačítkem OK. Nyní již postačí klepnout na tlačítko Zapsat a program zahájí vypalování. Ten je závislý na rychlosti vypalování. Obecně platí, že čím pomaleji nosič vypalujete, tím jsou data kvalitněji zapsána.

Změna nastavení vypalování

Program nabízí bohaté možnosti práce s hudbou a videem. V hlavní nabídce naleznete volbu Vypálit nebo Ripovat hudbu. Zde je možné nejen vypalovat MP3 a klasická CD, ale lze zde hudbu také z nosičů zálohovat. Nabídka Vypálit filmy pak ukrývá vypalování DVD a Video CD z videonahrávek na vašem pevném disku.

Závěrem

Aplikace Ashampoo Burning Studio Free rozhodně stojí za to a nejen nenároční uživatelé v ní najdou zalíbení. Pokud potřebujete další nástroje, které ve verzi zdarma chybí, můžete vyzkoušet Ashampoo Burning Studio 9, které toho nabízí o mnoho více.

Máte li pak jiného favorita pro vypalování, určitě se o něm nezapomeňte zmínit v diskusi pod článkem.