Microsoft konečně vydal tzv. Anniversary Update, což je oficiální označení pro Redstone 2. Anniversary (výročí) totiž lépe vystihuje, že nejnovější upgrade přichází téměř přesně na rok od uvedení Windows 10 na trh 29. července 2015. Vůbec první vylepšení se objevilo již v listopadu (půl roku od RTM), nicméně oproti aktuálnímu sestavení mnoho novinek neobsahovalo. Pro připomenutí, premiéru si Desítky odbyly s označením 10240, podzimní build 1511 měl číslo 10586 a dva dny starý 1607 Anniversary Update povýšil na 14393. Oproti tomu běžnější kumulativní aktualizaci přidávájí jen desetinná čísla (aktuálně již 14393.10).

Hlavní novinky

Na některých funkcích, které obsahuje poslední sestavení, pracoval Microsoft déle než rok a je jich opravdu hodně. Většinu z nich si můžete připomenout v našich starších článcích, které vycházely spolu s novými Insider Preview. Tady je krátký seznam:

  • vylepšená nabídka Start,
  • nová přihlašovací obrazovka (ve vybraných lokalizacích obsahuje Cortanu),
  • změny na hlavním panelu - panel data a času obsahuje i agendu z kalendáře, ikonka centra akcí zcela vpravo, dialog vlastnosti se přestěhoval do UWP ovládacích panelů,
  • nová podoba moderních dialogů (UWP) - podklad již není šedý, ale zvolit můžete mezi výchozí bílou a černou,
  • některé aplikace se změnily na univerzální - např. Rychlé poznámky jsou nově Sticky Notes,
  • Microsoft Edge 14 je jako nové vydání prohlížeče - zvládá více standardů (lepší skóre na HTML5Test.com) a přidává možnost rozšíření.

 

Zaostřeno na Windows 10 Anniversary Update

 

Jak na instalaci

Můžete si počkat na aktualizaci přes Windows Update nebo čekání zkrátit pomocí nabízené utility. V obou případech je asi nejzajímavější, že po stažení se upgrade nainstaluje např. jako běžná kumulativní aktualizace. Proces jen trvá déle. Pakliže chcete čistou instalaci (a na PC už máte Desítky aktivované), můžete použít nástroj Media Creation Tool, který dovolí stáhnout ISO nebo bootovací flash.

Na co si dát pozor

V posledních dnech se vynořila upozornění, že aktualizaci by si měli rozmyslet uživatelé s více než jedním pevným diskem. Update prý v blíže nespecifikovaných případech zruší oddíl na druhém disku, který se pak jeví jako prázdný a Windows nabízí jeho zformátování. V takovém případě rozhodně nepropadejte panice a nic NEFORMÁTUJTE! Naopak by měla pomoci obnova starší verze systému, což lze provést do několika dnů pohodlně přes Nastavení.

Zdroj: windows.com