LibreOffice by šel v současné době označit jako největší a hlavně nejvyspělejší konkurence komerčního balíku Office od redmondského softwarového giganta. Při vývoji nové verze 3.6 se programátoři zaměřili na většinu oblastí od přidávání nových funkcí až po vzhled aplikace, vylepšení ergonomie a opravu mnoha a mnoha dosavadních chyb z minulých vydání. Co se týče vzhledu, byl přidán např. nový splash screen a též byl upraven hlavní "rozcestník" pro výběr typu nového dokumentu. Celý LibreOffice se tak převlékl do zeleného tématu.

LibreOffice 3.6 - splash screen

LibreOffice 3.6 - splash screen

"Funkčních" novinek je pochopitelně také dostatek a týkají se v podsatě veškerých obsažených aplikací. Standardně nejvíce změn se však dotklo nejpoužívanějších částí balíku, kterými jsou Writer (textový procesor) a Calc (tabulkový procesor). Alternativa Excelu tak v nové verzi nabízí kupříkladu zajímavé možnosti podmíněného formátování buněk, které připomíná "grafy v buňce" z chystaného Microsoft Office 2013.

LibreOffice 3.6 - Calc

LibreOffice 3.6 - Calc

Do Impressu bylo přidáno několik nových šablon, které mají za cíl umožnit vytvoření poutavějších prezentací za kratší čas. Novinek je však tentokrát opravdu mnohem více a týkají se např. úprav jednotlivých formulářů, oznamovacích dialogů apod. Seznam těch nejdůležitějších si je možné přehledně shrnutý zde. Na závěr lze zmínit, že finální verze je na bit totožná s Release Preview 4, a tak případní "testeři" nemusí stahovat novou kopii. Fork dříve perspektivního OpenOffice.org se tak má stále čile k světu.

Zdroj: documentfoundation.org