Prakticky po dvou měsících vyšel další testovací build Windows 10, jehož číslo sestavení  je 10041. Ačkoliv mohl mít leckdo díky dlouhé době od vydání předešlého sestavení značná očekávání, novinka nepřinesla bohužel nic převratného. Microsoft údajně opravil některé chyby se zobrazováním nabídky Start a do Windows 10 pronikly další kosmetické změny uživatelského prostředí. Jedna z nich se týká třeba i přihlašovací obrazovky, již však čekají ještě další změny a mělo by se na ni dostat především více obsahu.

Windows 10 sestavení 10041 - nová přihlašovací obrazovka

Windows 10 sestavení 10041 - nová přihlašovací obrazovka

Nabídka Start pak dostala "pevné" odkazy pro otevření Průzkumníka souborů, Dokumentů a Nastavení, které byly kdysi jen součástí nabídky ostatních programů. Položky lze také jednodušeji přesouvat myší a nabídka Start je průhledná. Vylepšena byla správa jednotlivých virtuálních ploch, kde se Windows 10 inspirují ze světa GNU/Linuxu a uživatel si bude moci otevřít více ploch s různými okny. Mezi nimi pak půjde pomocí speciální nabídky přepínat, což sníží počet otevřeních aplikací na jednu plochu a zlepší přehlednost.

Windows 10 sestavení 10041 - upravená nabídka Start

Windows 10 sestavení 10041 - upravená nabídka Start

Co však i v aktuálním sestavení chybí, je inovativní prohlížeč webových stránek Spartan, který by však měl na desktopy mimo laboratoře Redmondu vstoupit již s příštím uvolněným buildem. Dále Microsoft slíbil častější vydávání ukázkových verzí, takže v kanálu Fast (rychlejší aktualizace, ale méně stabilní) by měl nový build přibýt minimálně každý měsíc. Spekuluje se dokonce o vytvoření třetího "ultra rychlého" kanálu s ještě méně stabilními buildy.

Windows 10 sestavení 10041 - nová obrazovka instalace OS

Windows 10 sestavení 10041 - nová obrazovka instalace OS

Zcela nové je prostředí instalace operačního systému, které je oproti všem minulým verzím Windows radikálně zjednodušeno. Jak je patrné ze screenshotu výše, celá instalace je graficky znázorněna jedním kruhem a na spodním okraji obrazovky je světlejším písmem uvedena aktuální fáze instalace s dílčími procenty. Build 10041 také přinesl asistentku Cortana uživatelům v Číně, Velké Británii, Itálii, Německu a Španělsku, což však obyvatele české kotliny asi nijak nepotěší. Poslední sestavení zatím není dostupné jako ISO, a tak nezbývá než povýšit z předešlé verze 9926, případně právě ji nejdříve nainstalovat.

Zdroj: windows.com