Po dvou dílech seriálu o možnostech aplikací Google přichází díl poslední. V tomto článku se budeme věnovat zprávám, knihám a možnosti vzhledu a funkcí domovské stránky Google. V tomto seriálu nejsou probrány všechny aplikace Google, to by bylo na více dílů, ale jen ty zásadnější z pohledu obyčejného uživatele.

Zprávy

Pokud potřebujte být co nejaktuálněji informováni o dění u nás i ve světě z pokud možno co největšího počtu zdrojů, nabízí vám Google službu zprávy (v originále Google News). Ano, nejedná se o zpravodajský server, ale jen o jakýsi rozcestník mezi nimi. Google News pracují na způsobu RSS čtečky a v podstatě jen nabízejí na jednom místě informace z různých serverů. Na úvodní stránce jsou k vidění hlavní zprávy, které se týkají stejného tématu a mají více zdrojů. Perex a obrázek si vyslouží vždy ta nejaktuálnější, nezávisle na svém zdroji. Další dva zdroje mají viditelné nadpisy. Takto ale vypadá jen základní zobrazení, které můžete změnit je na titulky článků nebo jen obrázky.

<p>S Google zprávami budete mít přehled o aktuálním dění u nás i ve světě zároveň z několika zdrojů</p>

Zobrazení Google zpráv je možné lehce pozměnit, toto je ale základní

Pokud navštěvujete nějaký zpravodajský server, budete asi intuitivně hledat pod aktuálními zprávami rozdělení podle oborů. Ty jsou rozlišeny také barevně pro snazší orientaci, ale hlavně pro nastavení. Pokud vám nevyhovuje uspořádání a umístění jednotlivých sekcí, je možné je mezi sebou přeházet nebo některé vyhodit. Naopak je zde možnost i přidání vlastní sekce a podle klíčového slova budou vyhledány příslušné novinky.

<p>Zobrazení sekcí je možné kdykoliv přeházet podle libosti. Navíc je možné sekce i vytvářet</p>

Změnit uspořádání stránky je možné pouhým přetahováním myší. Sekce můžete vytvářet i zcela nové - zde je vytvořená sekce Škola, do které byly ihned podle klíčového slova přidány příslušné zprávy

Zajímají-li vás i zprávy z jiných zemí, není problém přepnout na zobrazení zpráv z dalších 70 zemí. Změnit můžete rovnou všechny sekce nebo jednotlivě každou sekci.

Reader

Chcete-li mít přehled o novinkách na svých oblíbených webových stránkách, můžete využít služby Google Reader. Jedná se o klasickou RSS čtečku se vším všudy, navíc obohacenou o filozofii Google, tedy sdílení. S přáteli můžete tedy kromě svých dokumentů a dalších a dalších věcí sdílet i vámi vybrané RSS kanály. Takže co vlastně potřebujete? Musíte zadat zdroj, ze kterého budete odebírat novinky a o vše ostatní se pak Reader postará sám.

<p>Google RSS čtečka, s její pomocí budete mít přehled o dění na vašich oblíbených webech</p>

Uživatelské rozhraní Google čtečky je jednoduché a přehledné. Levý panel nabízí jednotlivé odběry, zbytek pak jejich obsah

Většina webů dneška má připravené odběry pro své návštěvníky, čímž jim usnadní práci na internetu. Stačí totiž jen otevřít Google Reader (nebo jinou RSS čtečku) a ihned se vám načtou náhledy zpráv, které byly přidány od posledního spuštění čtečky, i s odkazem na originální stránku. Prohlížet můžete vše najednou nebo podle jednotlivých odběrů. Pokud máte už velké množství zdrojů a nejste si jisti tím, jestli je skutečně využíváte, pomůže vám k zorientování statistika.

Google Knihy

Díky službě Google Knihy můžete nahlédnout do stovek a tisíců knih, některé z nich jsou k dispozici celé, jiné jen v omezených náhledech. Publikace, které jsou ve veřejném vlastnictví je možné i stáhnout ve formátu .pdf, ostatní dovolují prohlížení jen na webu. Vyhledávání probíhá podobným způsobem jako klasické "googlování", stačí jen zadat vyhledávaný termín. Výsledky si můžete profiltrovat na všechny vyhledané publikace, jen ty s omezenými náhledy, úplné nebo volná díla.

<p>Jedna z možností náhledu na vyhledané knihy</p>

Zobrazení obálek je jedna z možností náhledu na vyhledané knihy

U každé knihy je k dispozici možnost napsat recenzi a přečíst si recenze od jiných čtenářů nebo odkazy na koupi knihy na internetu. Nabídnuty jsou další související knihy a hodnocení uživatelů. Každou knihu si můžete přidat do své virtuální knihovny a "sdílet" je tak s přáteli. Užitečné může být i fulltextové vyhledávání v knihách nebo odkazy na stránky z obsahu.

<p>Google Books obsahuje k radosti našince i česky psané knihy</p>

V Google Books naleznete i česky psané publikace

Služba Google Books se dříve stávala terčem různých pří a tahanic o její legálnosti. Dnes je již vše ošetřeno tak, že se jedná o jednoznačně legální službu. Kdokoliv o tom může pochybovat, ale skutečnost je taková a některá nakladatelství s Googlem aktivně spolupracují. 

iGoogle

Nudí vás obyčejný vzhled domovské stránky Google? S pomocí iGoogle je snadné si vzhled přizpůsobit k obrazu svému. A nejen vzhled, přidat můžete i různé miniaplikace, s nimiž Google hned aspiruje na šikovnou domovskou stránku. Na výběr je velké množství motivů pozadí a množství miniaplikací, které jsou roztříděny do kategorií. Některé z nich je možné i roztáhnout na celou šířku okna a nabídnou tak další funkce navíc, které byly doposud skryty. Můžete kontroloval mailovou schránku, počasí, aktuální zprávy, vyzkoušet slovník, vyhledání dopravního spojení a další a další aplikace, jejichž umístění na obrazovce můžete měnit podle svých představ.

<p>Vaše domovská stránka může vypadat podobně</p>

Upravená domovská stránka google s pomocí funkce iGoogle

Závěr

A jsme v závěru posledního dílu seriálu. Vím, že tématem jsem se nemohl zavděčit všem čtenářům, ale doufám, že někoho oslovil a možná přijdete na kouzlo těchto nebo podobných webových aplikací.