Wikipedia je v současné době zřejmě pátým nejnavštěvovanějším webem, jehož adresu do svého prohlížeče zadá každý měsíc na 450 milionů lidí z různých zemí. Stránek je tedy zobrazeno na miliardy. Provoz největší svobodné encyklopedie přitom zajišťuje nezisková organizace Wikimedia Foundation, která má oproti velkým internetovým hráčům jako Google pouhých 150 stálých zaměstnanců a 800 serverů. S tímto zázemím je tedy podle Jimmyho Walese (zakladatele projektu) nutné efektivně zajišťovat vše potřebné.

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

Na Wikipedii se přitom nezobrazují reklamy a nadace Wikimedia odmítá kvůli zachování nezávislosti přijímat např. i dary od vládních institucí či různých zájmových skupin. Čas od času tedy Wikimedia iniciuje tzv. fundraising, což je systematická činnosti k získání finančních prostředků na další období. Nadace Wikimedia tedy hospodaří se získanými prostředky skutečně nadmíru efektivně, o čemž velmi dobře vypovídá samotná Wikipedie a jejíž provoz je i při dané návštěvnosti a neziskovosti spolehlivý.

Darovat lze částku od 100,- Kč, a to jednoduše prostřednictvím kreditní karty, služby PayPal apod. Další nabízenou možností je např. hned 150,- Kč, přičemž horní hranice pochopitelně není nijak omezena a každý sponzor tak může zaslat zcela libovolný peněžní obnos.

Zdroj: wikimedia.org