Ačkoliv navenek je internetová encyklopedie Wikipedia stále úspěšnější a větší, pod pokličkou zřejmě vřou problémy. Podle odhadů ji v prvním čtvrtletí tohoto roku opustilo, respektive na ní přestalo přispívat na padesát tisíc autorů. Oproti stejnému období minulého roku jde o desetinásobný nárůst. S tímto zjištěním přišel Felippe Ortega z univerzity v Madridu. Podotýká, že pokud tento trend bude pokračovat, má Wikipedia velký problém a mohla by dokonce zaniknout.

<p> </p>

To však odmítá britský zástupce Wikipedie Michael Peel, který sice určitý úbytek autorské základny připouští, ovšem poukazuje na to, že rámec toho, kdo je a kdo není autor, je poměrně široký. Každopádně však tvrdí, že ani úbytek autorů nebude pro Wikipedii znamenat zánik, jelikož obsah na ní zůstane, maximálně nebude přibývat takovým tempem.

O problémech autorské základny Wikipedie už se mluví nějakou dobu. Její úbytek je pravděpodobně jen posledním důsledkem změn, které se v nedávné době udály v pravidlech přispívání, jež už zdaleka nejsou tak benevolentní, jak bývala. Jejich utažení však bylo třeba - Wikipedie by jinak byla zaplavena mylnými či manipulativními informacemi.

Zdroj: PCW