Nové Desítky jsou stále v plenkách a výsledkem snažení Redmondu je aktuálně nový build 10565. Oproti minulosti, kdy pro operační systém vycházely vlastně jen Service Packy, jsou rozdíly v jednotlivých sestaveních opravdu znát a výrazně se mění i uživatelské prostředí. Build 10565 již mohou oficiálně stahovat testeři programu Windows Insider, kteří mají přednastaven kanál Fast Ring. Čekají na ně tato zlepšení:

Windows 10 Insider - ilustrační obrázek

Windows 10 Insider - ilustrační obrázek

1. Náhledy panelů v Microsoft Edge

Drobné vylepšení mladého webového prohlížeče, které ovšem může přijít vhod. Stejně jako např. Opera dokáže nová verze Edge zobrazit miniaturu stránky při najetí na neaktivní panel v záhlaví. Dalším vylepšením je alespoň základní synchronizace oblíbených stránek a položek k přečtení.

Tab Preview v nové verzi Edge

Tab Preview v nové verzi Edge

2. Chytřejší a gramotná Cortana

Jednou z klíčových funkcí celého ekosystému Windows je pochopitelně asistentka Cortana. Kromě porozumění hlasovým povelům nyní dokáže analyzovat i rukou psané poznámky a např. vložit odpovídající událost do kalendáře.

Porozumění psaným poznámkám Cortanou

Porozumění psaným poznámkám Cortanou

3. Upravený vzhled záhlaví oken

Aktuální RTM vydání Windows 10 je opravdu hodně syrové, a tak Redmond stále překopává i samotné GUI v nebývale široké míře. Na řadu teď přišlo i záhlaví oken, které může mít sytější barvu dle nastaveného tématu.

Nové záhlaví oken se sytější barvou

Nové záhlaví oken se sytější barvou

4. Nové kontextové menu v nabídce Start

O nekonzistentních kontextových nabídkách jsme již psali a build 10565 přinesl řešení Microsoftu oficiálně na scénu. V různých částech Windows zkrátka vypadají nabídky zcela jinak a problém je i s nejednotným překladem. Ukázkové sestavení neřeší vše, ale oproti první verzi Windows 10 je rozdíl znát.

Nové kontextové menu nabídky Start

Nové kontextové menu nabídky Start

Závěrem

Nové Insider sestavení je zatím jen v rychlejší aktualizační větvi, což znamená i řadu nevyřešených problémů. Microsoft např. dočasně odstranil chystanou podporu WebM v VP9 z prohlížeče Edge. Je ale důležité, že se po další době dostala nějaká novinka do rukou veřejnosti - hodně změn je totiž výsledek zpětné vazby uživatelů.

Nová ikonka editoru registru

Nová ikonka editoru registru

Co již mohly mít Windows 10 i při svém vydání, je možnost zadání produktového klíče ze starších Windows 7, 8 či 8.1. Stačí tak učinit po instalaci v okně Systém a Windows 10 se v případě odpovídající licence aktivují. Je zřejmé, že první oficiální upgrade bude velká událost a rozhodně je potřeba. Přesný datum, kdy bude nové sestavení zralé pro běžné uživatele, však zatím určitě neví ani Microsoft.

Zdroj: windows.com